maja 27, 2023

Podążaj za motylem - Martta Kaukonen

Ira, dwudziestoletnia seryjna morderczyni, której dzieciństwo zostało brutalnie odebrane, rozpoczyna terapię u Clarissy – psychoterapeutki celebrytki. Tylko jedna z nich wie, że łączy ich wspólny sekret z przeszłości. Czy ta druga zda sobie z tego sprawę, zanim zostanie zamordowana? 

Clarissa, psychoterapeutka w średnim wieku, należy do fińskiej elity w swojej dziedzinie. Znana jest z programów telewizyjnych i kolorowych magazynów. Dla niej każda pacjentka jest księżniczką. I kimś kogo tylko ona może uratować. Czy aby na pewno? Clarissa odpowiada już za jedną tragedię. Samobójstwo nastolatka, które nie przestaje jej prześladować. Kiedy Ira zostaje klientką Clarissy, zaczyna się gra w kotka i myszkę, w której nie obowiązują żadne reguły. Taka gra nigdy nie kończy się dobrze.


"Podążaj za motylem" nie jest najlepszym thrillerem jaki czytałam, ale na pewno jest jednym z ciekawszych, z którymi miałam do czynienia. Główna bohaterka, Ira - seryjna morderczyni - przewidując przeszłość postanawia rozpocząć terapię, aby w razie zatrzymania móc powołać się na swoją niepoczytalność. Ze wszystkich psychoterapeutów wybiera Clarissę, celebrytkę, ale i psychoterapeutkę z powołania.

Okazuje się, że każdy w powieści Martty Kaukonen ma swoje tajemnice, każdy mówi prawdę i każdy kłamie. Takie thrillery bardzo lubię. Powolne dochodzenie do sedna problemu, sekrety, które ujawniają kolejne sekrety, bohaterowie tylko z pozoru niewinni. Sposób w jaki autorka łączy wszystkie postacie, splata intrygę, łata wątki jest iście mistrzowski. Z pewnością niejedno może w tej powieści zaskoczyć i zaskakuje. 

Bardzo mi się podobały wtrącenia psychologiczne oraz podział powieści na części/rozdziały, które odpowiadały nazwom narzędzi stosowanych w psychoterapii. W każdej części narratorami były różne osoby, co urozmaicało akcję i dodawało kolejnych tropów.

Historia zawarta w "Podążaj za motylem" nie jest łatwa. Mamy tutaj dramat rodzinny, konsekwencje przemilczania, traumę z dzieciństwa i jeszcze kilka innych problemów, które odkrywamy i powoli łączymy w całość. Akcja jest niespieszna i koniec końców można się domyślić finału, ale zanim do tego dojdzie, przeżywamy i wciągamy się w bardzo dobrze napisaną historię, prawdziwy thriller psychologiczny, aż trudno uwierzyć, że to debiut. 
POLECAM!

7 komentarzy:

 1. Jestem mocno zainteresowana tą książką i na pewno ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę mnie zniechęca fakt, że można się domyślić finału.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jest to lektura, po którą sięgnę w najbliższej przyszłości, ale będę ją mieć na uwadze.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno nie czytałam dobrego thrillera, więc czas najwyższy zapoznać się z powyższą książką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam już co nieco o tej książce. Lubię czasem sięgnąć po thriller psychologiczny. Mam tę powieść na oku. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mój gatunek! Chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię niełatwe historie :D

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger