maja 31, 2019

"Pampiludki"


Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć dla dzieci książkę zarówno wartościową, jak i ciekawą. Asia Olejarczyk do tych dwóch cech dodała jeszcze niepowtarzalny temat i stworzyła krainę Pampilii. Pampiludki to ludzie dużej wiary, którzy poprzez swoje przygody, czy zwykłe sytuacje życiowe tłumaczą dzieciom zagadnienia dotyczące wiary chrześcijańskiej. Każda z trzech części dotyczy innego zagadnienia, ale każda jest napisana w sposób interesujący, który zaciekawia dzieci i dorosłych. Przepiękne ilustracje i twarda okładka dopełniają obrazu książek, które wraz z córką serdecznie Wam polecamy.


W skład serii o Pampiludkach wchodzą trzy książki:
 
"Pampiludki i Królestwo Niebieskie"
"Pampiludki i tajemnice wiary"
"Pampiludki na szlaku szczęścia"


Każda część liczy ponad 60 stron i dzieli się na krótkie, kilkustronicowe rozdziały, wzbogacone pięknymi ilustracjami. Każda książka posiada spis treści oraz mapę Pampilii. Książeczki te pochodzą ze specjalnej serii Heaven Wydawnictwa Dreams - linii książek chrześcijańskich. Cała seria jest idealna na prezent dla dzieci wierzących, już od wieku przedszkolnego wzwyż.
 • "PAMPILUDKI I KRÓLESTWO NIEBIESKIE"


"Pampiludki i Królestwo Niebieskie" to zbiór opowiadań o mieszkańcach baśniowej Pampilii, które w wyjątkowy sposób objaśniają najmłodszym czytelnikom zagadnienia Modlitwy Pańskiej „Ojcze nasz”. 

Pierwsza z cyklu o Pampiludkach książka odnosi się do modlitwy "Ojcze Nasz". To ona wita czytelnika, gdy ten tylko otworzy książeczkę. Następnie mamy malownicze wprowadzenie do krainy Pampilii, które wyjaśnia nam czym jest ta mityczna kraina, i co się w niej znajduje. Po nim przechodzimy już do sedna, czyli poszczególnych rozdziałów, rozpoczynających się kolejnym wersem Modlitwy Pańskiej, który jest też punktem wyjścia każdego rozdziału. "Ojcze Nasz" jest podstawową modlitwą chrześcijan, jedną z pierwszych, które odmawiamy razem z dzieckiem, często robiąc to bezwiednie, i nie wnikając w treść oraz użyte słowa. Autorka, Asia Olejarczyk, odnosząc się do danego wersu tworzy krótką historię, w której główni bohaterowie, Gideon i Alimemek, w prosty, często bardzo luźny sposób nawiązują do danego zagadnienia, słowa, całego wersu, tłumacząc je maluchowi.

Mamy więc Święto Imion w Pampilii - Święć się Imię Twoje, mamy piękną historię o tym jak Gideon staje się winowajcą - ... i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..., mamy też historię, która ukazuje jak niektóre dobra, które chcemy zdobyć, mogą doprowadzić do naszej zguby - i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Poznamy także piekarza, który częstuje chłopców chlebem powszednim, będziemy im także towarzyszyć podczas uwalniania ze skrzyni Dobra. Jak widzicie odkrywanie sensu słów użytych w modlitwie "Ojcze Nasz" może być naprawdę ciekawą i fascynującą przygodą.

Oczywiście, nie możemy liczyć na wyjaśnienie całej mądrości i filozofii płynącej z modlitwy "Ojcze Nasz". Pampiludki nie są wykładnią teologiczną, ale z pewnością pomogą w zrozumieniu miłości Boga, pokażą dobro i zło, dobre i złe zachowania w sposób zrozumiały i interesujący dla dziecka.

 • PAMPILUDKI I TAJEMNICE WIARY

– O, dzień dobry! – odpowiedziała nieznajoma. – Jestem Gloria, a wy?
– Jestem Alimemek, a to Gideon. Możemy spytać co robisz?
– Niosę Chwałę Bogu – wyjaśniła z powagą Gloria.
– Co niesiesz? Gdzie niesiesz? – spytały równocześnie pampiludki.
– Chwałę Bogu. Na wysokość ją niosę, na górę Ojeje. Ciężka ta Chwała, ale bardzo fajnie się ją niesie. Poniesiecie ze mną? – zaproponowała Gloria.
Pampiludki i tajemnice wiary to książka jakiej jeszcze nie było: z prostotą i dziecięcą wrażliwością wyjaśnia znaczenie trudnych zagadnień wiary chrześcijańskiej, a każda przygoda bohaterów uchyla przed Czytelnikiem kawałek Nieba.

"Pampiludki i tajemnice wiary" to kolejna, pobudzająca wyobraźnię, opowieść o Pampilii, z jej głównymi bohaterami, chłopcami Gideonem i Alimemkiem. Tym razem autorka wprowadza do świata małego czytelnika słowa takie jak: bliźni, miłosierdzie, zbawienie czy wolna wola. Po raz kolejny z niesamowita wrażliwością Asia Olejarczyk przedstawia historie, które zainteresują małego czytelnika, przenosząc go do krainy tajemniczej i pięknej, wprost z głębi naszej wyobraźni. Krótkie historie nie moralizują na siłę, są jak baśnie, ale okraszone wiarą.

Autorka, tworząc mityczną krainę Pampilii stworzyła także, pobudzające wyobraźnię, specyficzne nazwy miejsc w niej się znajdujących. Mamy więc Rzeczkę Szsz, Dolinę Hen- Hen, Fontannę Plusk-Plusk, czy Jezioro Chlup. Także język, którym posługują się bohaterowie posiada słowa stworzone na użytek powieści. Mamy np. słowa: bymbronisz, fyrlum-pyrlum, czy spoko-pimpoko. Świetnie urozmaicają one opowiadania, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla dzieci, które uwielbiają przecież, tworzyć swoją własną tajną mowę ;)

W tej części serii o Pampiludkach dzieci dowiedzą się m.in., że Bóg nie zawsze daje nam to co pragniemy, a to co jest nam potrzebne, poznamy także pięknego anioła Anielkę i jak w każdej innej części także ta została pięknie zilustrowana przez Agnieszkę Filipowską.

 • PAMPILUDKI NA SZLAKU SZCZĘŚCIA

Ostatnią częścią serii o Pampiludkach jest książka "Pampiludki na szlaku szczęścia". Tutaj do Gideona i Alimemka dołącza tajemnicza Sara, księżniczka Ubogich w DUCH-u, (Doliny Uśmiechniętych, Cierpliwych i Hojnych), ludzi, którzy nie mają niczego dla siebie, bo wszystkim się dzielą. Ta część serii ma przybliżyć dzieciom  znaczenie Ośmiu Błogosławieństw.

– Już nie mogę się doczekać! – Alimemek przestępował z nogi na nogę.
To już dziiiś, już dziiiś! – cieszył się Gideon.
Tup-tup skakał wesoło koło jego nóg.
– Gotowi? – spytała Sara, która pojawiła się przy nich nagle nie wiadomo skąd.
Przyjaciele mieli dziś wybrać się na Szlak Szczęścia. To wyprawa, na którą wyruszają tylko nieliczne, chętne pampiludki, jest bowiem bardzo trudna i momentami niebezpieczna. Prowadzi na szczyt Wzgórza Łaski, na którym czeka na śmiałków wspaniała nagroda.

Tym razem baśniowe pampiludki zabierają małego czytelnika na wędrówkę, która przybliży mu znaczenie Ośmiu Błogosławieństw. W jaki sposób możemy „łaknąć sprawiedliwości”? Jak ktoś cichy może na własność posiąść ziemię? Co w ogóle znaczy „błogosławiony”? 

W tej części mamy rozdział, w którym Gideon obchodzi urodziny, a urodziny w krainie Pampilii obchodzi się, nie dając sobie prezentów, a spędzając czas z solenizantem, tak jak on sobie tego życzy. Czyż to nie proste i piękne? 

Autorka Asia Olejarczyk zawarła w książkach wiele takich prostych, a pięknych opowiastek, które pokazują piękno świata, piękno miłości, piękno wiary oraz mądrość Boga. Bohaterowie nie są idealnymi ludźmi, przyjaciele się kłócą, wyzywają, obrażają, kłamią, wszystko jak w życiu. Jednak każda opowieść kończy się rozwiązaniem problemu, zwycięstwem dobra.
 

Podsumowanie: Pampiludki to książki z przekazem i chrześcijańskimi wartościami, zamknięte w pięknej oprawie ilustracji wzbogacających oraz uzupełniających opisywane historie. Wartościowe, mądre i ciekawe. Serdecznie polecamy.

Średnia ocena wszystkich części: 8/10

18 komentarzy:

 1. Myślę, że moja córcia byłaby zachwycona :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczne książki dla małych dzieci, więc bardzo ciekawy post na dzień dziecka :D

  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze trafiłam ;)
   Ale książki to nie dla tych najmniejszych, raczej wiek przedszkolny i wyżej :)

   Usuń
 3. Bardzo fajne książeczki chętnie takie kupię :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobają się i dorosłym i dzieciom, więc rekomenduję kupno ;)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. To prawda. Mają swój niezaprzeczalny urok te ksiązeczki

   Usuń
 5. Takie książki z chrześcijańskimi wartościami muszą być naprawdę ciekawe. Piękne ilustracje to dodatkowy plus. Chętnie przyjrzę się tej serii bliżej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam tę serię z widzenia.. takie książki mogą być pomocne w wychowaniu w wierze i prawdach chrześcijańskich, jednakże trzeba mieć się na baczności i każdą dogłębnie analizować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, ale tyczy się to większości książek. Zawsze lepiej gdy rodzic sam najpierw do nich zajrzy, a potem dopiero podaruje dziecku.

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, to zasługa ślicznych ilustracji :)

   Usuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger