lipca 15, 2017

"Niepamięć" Jolanta Kosowska

Książkę Jolanty Kosowskiej można określić jednym słowem - zaskakująca. Zaskakująca fabuła, zaskakujący sposób narracji, zaskakujący finał. Biorąc książkę do ręki, czytając jej opis, spodziewałam się czegoś zupełnie innego niż finalnie otrzymałam. Opis zamieszczony na okładce książki nie oddaje w pełni jej zawartości, na dodatek jest trochę niepotrzebnym spoilerem.


Osią powieści jest postać Katarzyny, młodej dziewczyny, studentki medycyny, która jak femme fatale naznacza życie pozostałych bohaterów książki. Początkowo występuje ona w powieści wyłącznie poprzez opowiadania innych postaci, aby dopiero w drugiej połowie zaistnieć samodzielnie. Jolanta Kosowska zdecydowała się na interesujący sposób przedstawienia wydarzeń - przeplatanie się narracji wielu bohaterów.

"Z własnego piekła nie można nigdzie uciec."

Najważniejszymi postaciami w powieści są: wspomniana Katarzyna, Michał - rówieśnik dziewczyny i Roman - lekarz i asystent akademicki. Tworzą oni swoisty trójkąt, w którym miłość i przyjaźń wzajemnie się uzupełniają i przeplatają. Obaj mężczyźni zabiegają o względy Katarzyny; popełniają błędy, jednak nie zapominają o honorze, etyce i przyjaźni. Mimo zaistniałych okoliczności, nieporozumień, zazdrości zawsze mogą na siebie liczyć.

"Kto nie stoczy bitwy nie ma szans na zwycięstwo..."

Jolanta Kosowska w "Niepamięci" mistrzowsko połączyła dramat psychologiczny i kryminał. Książka z każdą kolejną stroną wciągała mnie do swojego subtelnego świata ludzkich emocji, aby nagle zmienić się  w intrygującą, nieprzewidywalną zagadkę. Zaczynając czytać powieść spodziewałam się w miarę prostej powieści obyczajowej o dziewczynie, która straciła pamięć, a otrzymałam fascynującą, nieobliczalną opowieść o miłości, która naznacza (na) całe życie. Książka ukazuje ludzkie losy, w którym człowiek kocha, popełnia błędy, podejmuje trudne decyzje nie zawsze przynoszące mu szczęście.  Powieść "Niepamięć" opiera się w dużej mierze na przeżyciach wewnętrznych  bohaterów, ich emocjach, uczuciach. Najczęściej niewypowiedziane, przeżywane w duchu, zostały bardzo dobrze przez autorkę sportretowane. Mimo, iż w pewnym momencie następuje przesyt ciągle zmieniającymi się narratorami, ciężko się nawet zorientować kto tym razem ciągnie swoją opowieść, to jednak od książki trudno się oderwać. Autorka świetnie dozuje napięcie, wprowadzając w odpowiednich momentach kolejne intrygująca wydarzenia i powracające bohaterce, niejednoznaczne wspomnienia.
                          
"Wspomnienia to wspaniała rzecz. Tego nikt nie może nikomu zabrać."

Mamy tutaj sportretowane życie bohaterów pełne wzlotów i upadków, bez zbędnego filozofowania. Książkę czyta się dobrze, Autorka nie pozwala czytelnikowi na nudę. Połączenie dobrze opisywanych stanów wewnętrznych bohaterów z nieprzewidywalnymi wydarzeniami, ciekawym i zaskakującym finałem dały w rezultacie intrygującą, bardzo dobrą lekturę. Z przyjemnością będę sięgała po kolejne powieści Pani Kosowskiej.


Podsumowanie
: Intrygująca dwoistość fabuły łącząca kryminał z dramatem, której centrum stanowi kobieta. Świetne stopniowanie napięcia, zaskakujący finał, bohaterowie 'z krwi i kości'. Mimo, iż w pewnym momencie czuć pewien przesyt zmieniającą się narracją to jednak, biorąc pod uwagę całą powieść - absolutnie POLECAM!
Ocena 8/10

Inne książki Jolanty Kosowskiej:

10 komentarzy:

 1. Czytałam w Labiryncie obłędu autorki - jak dla mnie świetna, Niepamięć też na pewno by mi się spodobała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie teraz będę poszukiwała "W labiryncie obłędu" :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Czytanie Pani książki było prawdziwą przyjemnością:)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawa jestem tej powieści 😊 bardzo dobra recenzja, napewno sięgnę po tę książkę. Pozdrawiam Marta wśród książek

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie czytałam żadnej książki Autorki, niemniej jednak mam w planach! ;))

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie! ;))
  http://nie-oceniam-po-okladkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie ta właśnie była pierwszą od p. Kosowskiej:) Jak będziesz miała okazję to bierz, sądzę, że się nie zawiedziesz:)

   Usuń
 5. Czytałam i bardzo pozytywnie wspominam. Z pewnością sięgnę po kolejne powieści autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo widzę, że Ci się podobała i jeszcze ta zakładka <3

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Feminadomi.pl , Blogger