listopada 26, 2019

Zielony Kapelusz i jego czereda - Weronika Kurosz

Dzikie zwierzęta nie muszą chodzić do szkoły ani do pracy, nie wynoszą śmieci, nie zrywają się z łóżek na dźwięk budzika… Cóż za cudowne beztroskie życie! Ale czy na pewno? Zwierzęta, podobnie jak ludzie, zakładają rodziny, budują domy, troszczą się o dzieci, zastanawiają się, co będą jadły. Często to, co robią, jest pożyteczne dla innych. Pracować można na wiele różnych sposobów, a w przyrodzie każdy ma swoje zadanie. Aż dziw bierze, jak to jest wszystko wspaniale zorganizowane. Zapraszamy Cię na niezwykłą wycieczkę. Polecimy do lasu, na pola oraz łąki i przyjrzymy się codziennemu życiu zwierząt. Czasami będzie zabawnie, czasami niebezpiecznie. A któż tam się jeszcze kręci? Dwunożny Zielony Kapelusz? Pomaga on leśnej czeredzie, a może przeszkadza i czyni szkodę? Bądź odważny, wejdź w leśną dzicz i przekonaj się sam!


Weronika Kurosz to autorka, która dwa lata temu zachwyciła nas, mnie i córkę, książką "Leśni bracia". Niezwykle pasjonująca opowieść o przygodach dwóch braci, którzy jak to w życiu, raz się kłócą, czasem biją, ale zawsze mogą na sobie polegać. Książka ta, jest wciąż na naszej półce, gdyż córka bardzo lubi do niej wracać, a napisanie przygód, które po dwóch latach się jeszcze nie znudziły to nie lada sztuka. Dlatego, kiedy tylko zobaczyłam w zapowiedziach  Wydawnictwa Zysk i Ska nową książkę autorki od razu wiedziałam, że musimy ją mieć. I to była bardzo dobra decyzja!


Weronika Kurosz, w swojej najnowszej odsłonie, przenosi nas do świata zwierząt. Poznajemy prawdziwą, nie lukrowaną stronę zwierząt, ich zwyczaje, upodobania, 'normalne' życie. Towarzyszymy im w polowaniach, obserwujemy troskę o potomstwo, dostrzegamy podobieństwo do naszego, ludzkiego życia. Autorka w każdym rozdziale zapoznaje czytelników z urywkiem codzienności konkretnego zwierzęcia, a po nim umieszcza krótkie o nich ciekawostki. Jednak to co najważniejsze, pisze w tak interesujący i potrafiący przykuć uwagę małego czytelnika sposób, że moja córka nie mogła się od książki oderwać.  Dynamiczna akcja i wplecione w nią ciekawe informacje to jej znak rozpoznawczy.

"Zielony Kapelusz i jego czereda" to nie jest książka łatwa. Ponieważ autorka nie lukruje rzeczywistości, dzieci są świadkami jak działa krąg życia, czyta o polowaniu, przeżywa śmierć zwierzątek, a jednocześnie ją oswaja, rozumie, że tak jest i tak być musi. Mamy tu także do czynienia z sytuacjami zabawnymi - można by rzec, samo życie. W książce pojawia się również i odgrywa bardzo ważną rolę, tajemniczy, tytułowy Zielony Kapelusz... Książka została opatrzona urokliwymi ilustracjami, które przywołują wspomnienia dawnych bajek; są mocnym punktem i dużą zaletą omawianej lektury.


Podsumowanie: Szczerze polecam Wam tę niezwykle interesująca, wciągającą i pouczająca, ale w ciekawy sposób, książkę dla młodszych i starszych.
Ocena mojej córki: 9/10

27 komentarzy:

 1. Zdecydowanie książka godna uwagi, więc na pewno zyska wielu swoich zwolenników. ��

  OdpowiedzUsuń
 2. Też często robię tak, że czytam nową książkę "w ciemno", bo poprzednia tej autorki przypadła mi do gustu ;) To prosty sposób, a jaki skuteczny przy wyborze kolejnych książek ;)
  A ta wydaje się naprawdę dobrą propozycją dla dzieci. W kreskówkach świat wygląda inaczej, więc warto pokazać dziecku, jak działa natura w prawdziwym świecie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak!
   Mamy w tej książce ciekawe i prawdziwe informacje o zwierzętach przekazane w interesujący sposób. Wciąga i uczy, same plusy ;)

   Usuń
 3. Dobrze, że ukazana w niej rzeczywistość nie jest lukrowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, dlatego warto przeczytać ją razem z dzieckiem.

   Usuń
 4. Fajnie, ze jest przedstawiona w prawidziwy czasem niezbyt przyjemny świat zwierząt :) widzę ze ocena 9/10 bardzo dobra :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się podobała, a mojej córce jeszcze bardziej, wahała się nawet nad 10 ;)

   Usuń
 5. Bardzo chętnie ją przeczytam :) Jako ogromny zwierzolub :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również jestem ta książka zachwycona

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie malownicze ilustracje z całą pewnością znajdą swoich odbiorców :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mi się to podoba. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajnie opisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny wpis. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 13. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger