listopada 23, 2023

Skandalistki - Nina Zawadzka

PIĘKNA POWIEŚĆ Z DWUDZIESTOLECIEM MIĘDZYWOJENNYM W TLE.

Sara Margo, piękna, pozornie szczęśliwa, odnosząca sukcesy aktorka, w rzeczywistości żyje w strachu przed mężem tyranem, podejrzanym o popełnienie morderstwa. Los Sary zmienia się w chwili, gdy na jej drodze stają dwie kobiety, z którymi wydawało by się, że nie ma nic wspólnego. Połączone nienawiścią do Alojzego Liebhabera, stręczyciela, szantażysty i uwodziciela, postanawiają zawalczyć o swoją niezależność.

Czy przyjaźń doświadczonych przez los kobiet okaże się na tyle silna, by wygrać z uprzedzeniami i pokonać prześladowców w świecie zdominowanym przez mężczyzn?


"Skandalistki" to powieść o kobietach; o ich walce o lepsze życie, o ich determinacji, o tym, jak mężczyźni wpływają na ich losy. To także obraz życia w międzywojennej Polsce. Autorka na podstawie trzech różnych bohaterek pokazuje jak trudno było kobietom żyć w świecie zdominowanym przez mężczyzn, mimo, iż posiadały coraz więcej praw.

Złym bohaterem "Skandalistek" jest mężczyzna. Wykorzystujący, bezwzględny, brutalny ciemiężca. Nawet gdy wydaje nam się, że trafiliśmy w fabule na wyjątek to okazuje się, że i on ma swoje intencje stojące za takim, a nie innym zachowaniem. Głównymi bohaterkami są trzy kobiety, wywodzące się z różnych środowisk, o różnym statusie społecznym. Helena to biedna dziewczyna, ciężko pracująca, aby zmienić swoje życie na lepsze. Ma swój plan i powoli go realizuje. Sara to kobieta z wyższych sfer, której życie z pozoru jest pełne blichtru i przepychu, jednak tak naprawdę naznaczona nagłą śmiercią rodziców i brutalnością męża, szuka sposobu na uwolnienie się, które hamowane jest jej własnym strachem przed przyszłością. Joanna, kobieta, która walczyła o przyszłość swoich podopiecznych, która wtłaczała w młode, chłonne umysły nie tylko wiedzę, ale i prawdy życiowe, zmuszające je do samodzielnego myślenia i walki o wolność osobistą i niezależność od mężczyzn.

Nina Zawadzka zgrabnie splata losy wszystkich trzech bohaterek, ukazując ich problemy, zagłębiając się w ich psychikę, przedstawiając - bardzo dokładnie - ich życie wewnętrzne, rozterki, marzenia... "Skandalistki" to powieść, w której mamy do czynienia nie tylko z dramatem, z psychologią postaci, ale autorka zadbała również o ciekawe zwroty akcji. Nie ma tu nudy, chociaż niektóre monologi wewnętrzne były dla mnie przydługie, chociaż rozumiem, że potrzebne dla lepszego sportretowania danej postaci. 

Powieść rozgrywa się na przestrzeni wielu miesięcy. Obserwujemy zmiany postawy bohaterek, zmiany ich losów, odkrywamy sekrety, poszerzające nasze i bohaterek spojrzenie na pewne sprawy. "Skandalistki" mają swoje tempo, a oddanie głosu każdej bohaterce dodatkowo je uatrakcyjnia. Warto przeczytać, bo wiele kwestii, mimo upływu lat nie zmienia się. Kobiety nadal podporządkowują się mężczyznom, uzależniając od nich swoje życie. Zmuszają się do bycia razem, choć oprócz bólu niczego w zamian nie otrzymują.
                                                                              

8 komentarzy:

 1. Lubię takie książki o kobietach, a jeśli jeszcze jest obecny zwrot akcji to tym bardziej jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę już słyszałam o tej książce. Mam ją na oku.

  OdpowiedzUsuń
 4. super że autorka przyłożyła sie do portretów psyhologicznych postaci

  OdpowiedzUsuń
 5. ta okladka jest cudowna iście! Fabuła także intryguje

  OdpowiedzUsuń
 6. Wciągająca opowieść o kobietach oraz obraz społeczeństwa tamtych czasów. Polecam również, każdej kobiecie i nie tylko. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Opis zachęca do sięgnięcia po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger