listopada 13, 2023

Krótki urlop w Gnieźnie

Z tego, co zdążyłam się zorientować Gniezno nie należy do miast pierwszego wyboru. My jednak postanowiliśmy właśnie tam spędzić krótki urlop, poznając pierwszą stolicę Polski. Czy było warto? TAK.

Zapraszam i Was na spacer po Gnieźnie.

DOJAZD:

Dojazd pociągiem z Katowic do Gniezna (343km) trwa ok. 5h. Wybierając się w podróż z dzieckiem, tak jak ja, warto zaopatrzyć się w książki, gry, audiobooki. Ponieważ pociąg, którym jechaliśmy docelowo jechał nad morze, wszystkie miejsca były zajęte, w tym korytarze. Pamiętajcie aby z wyprzedzeniem rezerwować bilety, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. 

Plusy i minusy: Na minus przeciskanie się do toalety przez korytarze pełne młodzieży oraz niemożność zjedzenia obiadu w Warsie, który był wypełniony ludźmi podróżującymi z biletami bez gwarancji miejsca. Na szczęście klimatyzacja działała bez zarzutu, więc przynajmniej w przedziale były komfortowe warunki.

ATRAKCJE:

Wybierając się w jakąkolwiek podróż staram się tak dobierać miejsca by były atrakcyjne pod względem zwiedzania dla mnie oraz mojej córki. W końcu nie ma chyba nic gorszego niż marudząca cały urlop latorośl ;)

Spacerować po Gnieźnie możecie wg własnych upodobań, możecie też pobrać darmową aplikację, która pokieruje Was śladami... królików -> aplikacja "Królika GOń". Szukanie królików z pewnością spodoba się najmłodszym.

CO WARTO ZOBACZYĆ:

  • Katedra gnieźnieńska + Drzwi Gnieźnieńskie (Wzgórze Lecha) - niesamowitym przeżyciem było spacerowanie po miejscu, będącym świadkiem historii, świadkiem koronacji królów. A pierwszym koronowanym królem w Gnieźnie był Bolesław Chrobry. Co ciekawsze pierwszą budowlą było tu oratorium, którego pozostałości można obejrzeć w podziemiach katedry (zdjęcie z moim przykucem ;)) Pierwszy kościół wybudował tu w roku 970 Mieszko I, siedem lat później pochowano w nim jego żonę Dąbrówkę, a w roku 1000 pochowano tu ciało św. Wojciecha. Tyle lat historii w jednym miejscu, coś nieprawdopodobnego!
  • Muzeum Archidiecezji - znajduje się tuż obok Katedry, najlepiej kupić bilet na wszystkie atrakcje znajdujące się na Wzgórzu Lecha. Najcenniejszymi zabytkami w Muzeum są: Kielich Świętego Wojciecha oraz Kielich Dąbrówki (a nawet dwa). Oprócz nich znajdują się tam rzeźby sakralne, portrety trumienne, tkaniny liturgiczne, monety, pamiątki po ostatnich prymasach Polski itp. Muszę przyznać, że mnie trochę nudziło oglądanie tych eksponatów...
Cennik biletów na wszystko (Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia, wieża, muzeum, wnętrze Katedry + audio-guide): 31zł. - bilety normalne, 22zł. - bilety ulgowe.
  • Muzeum Początków Państwa Polskiego - do tego Muzeum polecam wybrać się w niedzielę, kiedy to wejście jest bezpłatne. Powierzchnia jest naprawdę imponująca, ilość eksponatów, sal tematycznych jest godna podziwu i jej obejrzenie zajmuje chwilę czasu. Muzeum jest nowoczesne, miejscami interaktywne, miejscami jeszcze puste, ale z dużym potencjałem. Nam się podobało i polecamy :)
  • Muzeum Zabytków Kultury Technicznej - usytuowane na terenie zabytkowych budynków koszar zaprasza w swoje progi nie tylko pasjonatów motoryzacji, chociaż motocykle zajmują tu szczególne miejsce. Oprócz nich można tutaj spotkać rzeczy codziennego użytku z czasów naszych dziadków i pradziadków. O wielu nie miałam pojęcia do czego służą. Właściciel zajmująco opowiada o co ciekawszych eksponatach. Wiele z nich można dotykać, co zawsze cieszy dzieci.
  • Parowozownia - trzeba wcześniej zadzwonić i się umówić, wstęp tylko o kreślonych godzinach. Bardzo dobrze i ciekawie spędzony czas, nawet dzieci zadowolone. Pani przewodnik opowiada ciekawie i z pasją. Zwiedzanie odbywa się wewnątrz budynku i na zewnątrz. Można podotykać różne przedmioty związane z koleją, wejść do lokomotyw, jest również czas na zdjęcia. 
  • Dom Powstańca Wielkopolskiego - nie było łatwo do niego trafić. Ukryty w mieszkaniu między kamienicami, bez opłaty za wstęp. Warto skorzystać, choć dla dzieci raczej nudne miejsce.
  • Dolina Pojednania z pamiątkowymi dębami posadzonymi przez przedstawicieli pięciu państw, byli nimi: Miloš Zeman (Czechy), Gerhard Schröder (Niemcy), Jerzy Buzek (Polska), Mikuláš Dzurinda (Słowacja) i Viktor Orbán (Węgry) z niedużym, ale z ciekawymi przyrządami, placem zabaw dla dzieci i fontanną.
  • Stadion żużlowy
  • Jezioro Jelonek z okalającym parkiem, placem zabaw i ścianką wspinaczkową - świetne miejsce do odpoczynku dla rodzica i zabawy dla dziecka

Widok z wieży Katedry

Podziemia Archikatedry

Parowozownia

Drzwi gnieźnieńskie

POZNAŃ

Jeżeli macie do wykorzystania kilka dni to warto z Gniezna zrobić sobie wycieczkę do Poznańskiego ZOO. Przejazd koleją trwa chwilę, a atrakcji jest na cały dzień. ZOO jest położone tak, że nie przeszkadza nawet duże słońce, spory odcinek znajduje się w przyjemnym cieniu między drzewami. 





20 komentarzy:

  1. Do poznańskiego ZOO chętnie bym się wybrała :D Fajne zdjęcia!
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo przyjemne, choć moim numerem 1 pozostaje Zoo we Wrocławiu

      Usuń
  2. Na pewno kiedyś odwiedzę Gniezno. Jestem o tym przekonana.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dobre miejsce na krótki, ale intensywny pobyt :)

      Usuń
  3. Gniezno zawsze warto zobaczyć, bo to przecież nasza Pierwsza Stolica Polski. Wprawdzie z dawnego zabudowania nie zostało zbyt wiele, ale miasto turystom się podoba, zwłaszcza w okresie letnim, gdy jest pełno kawiarenek na zewnątrz i kwiatów. Na pewno warto zobaczyć Katedrę z XIV wieku z Drzwiami Gnieźnieńskimi z XII wieku. Nie wiem o jakim grodzie wczesnopiastowskim piszesz, bo takowego w Gnieźnie nie ma, ale też warto odwiedzić Ostrów Lednicki, gdzie są pozostałości grodu Mieszka I i Chrobrego oraz WPE czyli Wielkopolski Park Etnograficzny. Jako przewodnik po tych terenach, polecam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jaka szkoda, że wcześniej nie wiedziałam, że jestem tam przewodnikiem. Miałabym pewnie kilka pytań ;)

      Usuń
  4. A zwiedzaliście Gniezno śladami Króli i Królików? Bardzo polecam > https://agnieszkajagusiak.pl/zwiedzanie-gniezna-sladami-kroli-i-krolikow/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chcieliśmy, ale wtedy były problemy z pobraniem aplikacji

      Usuń
  5. Mam w planach zobaczyć Gniezno, ponieważ chcę pokazać swoim dzieciom nasza pierwszą Stolicę Polski.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taki był i nasz cel, i latorośli się podobało, więc polecamy zrealizować zamiar :)

      Usuń
    2. Mój syn jest uwielbia historię, więc myślę, że tym bardziej będzie zachwycony.

      Usuń
  6. Warto zobaczyć Gniezno, podobnie jak poznańskie zoo. Z chęcią też bym się tam wybrała.

    OdpowiedzUsuń
  7. I właśnie super, że jeździcie do miejsc, które nie są takie oczywiste!

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo przydatne informacje:) W Gnieźnie jeszcze nie byłam...

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam serdecznie ♡
    Świetna fotorelacja, widać, że to udany wyjazd :) W Gnieźnie jeszcze nie byłam, ale chciałabym je zwiedzić :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  10. Mam ciocię w Gnieźnie w Katedrze byłam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ile wspaniałych wspomnień po takim wyjeździe :D Polska jest naprawdę piękna.

    OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger