czerwca 29, 2021

"Druga żona" Sheryl Browne


Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

Richard wydawał się okropnie samotny po śmierci swojej żony Nicole. Rebecca chciała pomóc. Teraz mieszka w nieskazitelnym domu Nicole i pociesza pogrążoną w smutku pasierbicę. Zaczęła żyć życiem swojej przyjaciółki.

Czy niezależna Nicole na pewno była szczęśliwa w swoim pozornie doskonałym związku? A może czuła się w nim jak w więzieniu? Rebecca podejrzewa, że nie wszystko jest takie, jakie się wydaje.

Sheryl Browne – brytyjska pisarka, która specjalizuje się w thrillerach psychologicznych. Jej opowiadania stały się częścią antologii wydanej przez Uniwersytet w Birmingham, na którym autorka ukończyła studia z kreatywnego pisania. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej, a jej książki mają wielu wiernych fanów. Mieszka w Worcestershire z partnerem i gromadką psów.


Najnowsza powieść Sheryl Browne opowiada o przyjaźni, miłości i pozorach.
Rebecca i Nicole, to narratorki powieści "Druga żona"; przyjaciółki i żony tego samego mężczyzny. Kobiety, chociaż mieszkają daleko od siebie, mają swoje problemy i swoje rodziny nigdy nie przestały się przyjaźnić i opowiadać sobie o swoim życiu. Kiedy Rebecca dowiaduje się o samobójczej śmierci Nicole jest bardzo zaskoczona. Nic nie wskazywało, że życie jej przyjaciółki zmierza do takiego końca. Rebecca chcąc, nie chcąc, zbliża się do Richarda, męża Nicole aż w końcu zostaje drugą żoną.

Narracja w powieści prowadzona jest dwutorowo. Z jednej strony poznajemy Nicole i jej życie, a z drugiej teraźniejsze życie Rebecci, toczące się po śmierci tej pierwszej. Jedno i drugie powoli odsłania przed czytelnikami świat pełen pozornego szczęścia, manipulacji, kłamstw. Razem z Rebeccą poznajemy przeszłość pierwszej żony, jej 'cudownego' męża i pasierbicy. Nic tu nie jest proste i łatwe. Wystarczy dodać, że tytuł nie do końca oddaje rzeczywistą liczbę żon. 

"Druga żona" to powieść określona jako thriller, który nie zrobił na mnie dobrego wrażenia, przede wszystkim dlatego, że był przewidywalny. Bardzo szybko można się domyślić, kto odgrywa tu rolę czarnej owcy, więc reszta pomysłów, które w powieści zastosowała autorka tak naprawdę mnie nie zaskoczyła. Przewidywalność od pierwszych rozdziałów, a właściwie już po przeczytaniu opisu, mocno odbijała się na moim podchodzeniu do lektury. Czytałam, żeby przeczytać bez wielkiego zainteresowania. Plusem jest sposób przedstawienia patologicznych i toksycznych związków oraz sposób narracji - przeszłość pokazana oczami Nicole, oraz teraźniejszość śledzona z Rebeccą.

Powieść Sheryl Browne dla miłośników thrillerów może być rozczarowaniem, ale dla osób, które rzadko sięgają po ten gatunek może okazać się ciekawa. Polecam przekonać się samemu. Co dla mnie nudne, dla Was może okazać się niezwykle wciągające :)
Ocena: 5/10


11 komentarzy:

 1. Raczej ominę. Podobne treści jednak mam w wielu lekturach historycznych. Serdecznie pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja akurat często zaglądam do tego typu gatunku, więć czuję, że nie byłabym zadowolona z tej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słabo, kiedy thriller jest przewidywalny. Raczej nie planuje sięgać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyli ta Książka ma te same wady co debiut,więc nie będę na nią trącić czasu.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że nie czujesz się usatysfakcjonowana. Ja jednak dam szansę tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 6. W takim razie raczej daruję sobie tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo oceny 5/10 spróbuję!

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda, raczej nie dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. O nie, przewidywalny thriller to nie jest coś czego szukam. Dobre thrillery są w cenie, ale te przewidywalne tracą to co w tym gatunki jest najistotniejsze - tę grę emocji, napięcie... Także tym razem chyba sobie odpuszczę. ;)

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Feminadomi.pl , Blogger