grudnia 03, 2023

Cena wolności - Barbara Wysoczańska

 


Warszawa, 1904 rok. Klara Tyszkowska, młoda feministka i aktywistka, buntuje się przeciwko tradycji oraz uciskowi carskiego reżimu. Jej życie skupia się wokół studiów na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracy dla gazety „Bluszcz”. Przyjaźni się z synem warszawskiego fabrykanta, Jędrzejem Witebskim.

Jednak gdy spotyka Aleksandra Kirsanova, pewnego siebie rosyjskiego kapitana, jej życie przewraca się do góry nogami. Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim Klara jest zmuszona zapłacić wysoką cenę za swoją niezależność i miłość, do której wcześniej nie chciała się przyznać. Polacy walczą o niepodległość, a Klara, będąc w centrum tej walki, zaczyna rozumieć, że prawdziwa wolność to nie tylko niepodległy kraj, ale i serce bez okowów.Barbara Wysoczańska potrafi napisać książkę, która wciąga czytelnika i nie pozwala uwolnić się z jej treści aż do samego końca. W swojej najnowszej książce "Cena wolności" przenosi nas do 1904 roku, w którym życie kobiety ogranicza się najczęściej do bycia żoną i matką. Na dodatek żoną, która niekoniecznie sama sobie tego męża wybrała. Ogromna część kobiet godzi się z taką swoją rolą, nie widząc innej drogi, ale jest też też grupa kobiet, która chce zmian. Do tej grupy należy Klara Tyszkowska. Młoda feministka, studentka, córka bogatych rodziców, która wraz z przyjaciółkami składa obietnice, że nigdy nie wyjdzie za mąż. Młode kobiety nie godzą się z obowiązującymi tradycjami. Pragną wolności nie tylko od niej, ale także od jarzma carskiego reżimu. Niestety, wskutek jednej akcji wolnościowej ranny i pojmany zostaje najlepszy przyjaciel Klary. Próba oswobodzenia kończy się dla Klary piętnem na całe życie. Piętnem, który wypalił na niej rosyjski kapitan Aleksander Kirsanov.

Barbara Wysoczańska stworzyła obraz kobiety, która chciała rewolucji, chciała zmian dla siebie i dla całego narodu. Klara symbolizuje każdą kobietę, która nie godziła się na zastany porządek. Chciała walczyć i walczyła o swoją wolność i niezależność. Cena wolności, której chciała bohaterki była jednak ogromna. Autorka nie miała dla niej litości. Losy Klary angażują nas-czytelników emocjonalnie, wciągają w spiralę uczuć, które ona sama przeżywa. Czujemy niesprawiedliwość, którą odczuwa bohaterka, czujemy miłość, która w pewnym momencie w niej się rodzi, kibicujemy też wszystkim Polakom, którzy marzą o wolności narodowej. 


"Cena wolności" to nie jest łatwa i przyjemna obyczajówka. To ciężka emocjonalnie opowieść o trudnym życiu Klary i każdej kobiety, która nie chciała podporządkować się tradycji. Samostanowienie było jej priorytetem, do którego dążyła, mierząc się z kłodami, które ciągle pojawiały się pod jej stopami. Książka Barbary Wysoczańskiej parokrotnie mnie wzruszyła. Zwłaszcza historia miłosna była tutaj tragiczna i kosztowała bohaterkę najwięcej. Szczerze zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę. To naprawdę dobra powieść historyczna i bardzo dobry obraz kobiety. 
POLECAM!

6 komentarzy:

 1. Cieszę się, że mam tę książkę już na swojej półce. Bardzo lubię takie emocjonalne powieści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tylko kwestią czasu jest, kiedy na pewno przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się interesująco :) losy kobiet, które chciały zmienić swoje życie przeciwstawiając się konwenansom bardzo mnie ciekawią, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach tę książkę. Jestem jej bardzo ciekawa. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. To powieść jak najbardziej dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Feminadomi.pl , Blogger