maja 03, 2022

Tessa d'Urberville. Historia kobiety czystej - Thomas Hardy

Jedna ze stu najważniejszych książek wszech czasów!

Otwarty portret seksualnej hipokryzji społeczeństwa epoki wiktoriańskiej.

Powieść Thomasa Hardy’ego natychmiast po premierze w 1891 roku wzbudziła szalone kontrowersje. Także dzięki nim odniosła ogromny sukces komercyjny i weszła go grona klasyki literatury.
Ufna i bezbronna Tessa zostaje w myśl przyjętych powszechnie standardów wystawiona przez własną rodzinę na małżeńską „giełdę”. Jako „atrakcyjny towar” ma zdobyć majątek. Jednak uwiedziona i bezlitośnie wykorzystana przez rzekomego przyszłego męża, samotnie rodzi dziecko, które wkrótce umiera.
Wówczas Tessa spotyka młodego idealistę, Angela Clare’a. Jednak kiedy ten poznaje przeszłość dziewczyny, odrzuca ją. Będąc ofiarą obłudnej, skostniałej angielskiej moralności, pozbawiona nadziei i środków do życia Tessa ucieka przed cierpieniem, decydując się na straszny, desperacki krok.
Wstrząsającą historię miłości, zdrady i zbrodni Hardy kreśli barwnym, poetyckim językiem. Połączenie krytyki społecznych konwenansów z dogłębną refleksją nad rolą przeznaczenia w ludzkim życiu sprawiają, że Tessa D’Urberville należy do powieści szczególnie poruszających i pamiętnych.

Końcem zeszłego roku postanowiłam sobie, iż w 2022 roku znajdę w końcu czas na klasykę. Cóż, mamy kwiecień, a u mnie zagościła tylko "Trędowata". I tak między nami mówiąc, gdyby nie powrót do klasyki Wydawnictwa Replika pewnie długo nic nowego by się nie pojawiło. Ale jak to mówią z okazji trzeba korzystać ;) Tym oto sposobem w moje ręce trafiła powieść "Tessa d'Urberville", której autorem jest Thomas Hardy, naturalista i fatalista.

"Tessa d'Urberville" to historia młodej kobiety epoki wiktoriańskiej. Już samo to podpowiada nam, iż historia będzie smutna, niesprawiedliwa i ... tragiczna. Nie będę opisywała fabuły, wszystko jest zawarte w opisie powyżej, odniosę się od razu do pióra autora, które nie zawodzi. To co lubię najbardziej w tych starych powieściach to ten niesamowity klimat, którzy autorzy tak umiejętnie potrafili zamienić na słowa. To także opisy, które nie nudzą; są nieodłącznym elementem rozwijanej historii, pięknym ich dopełnieniem.

Sama historia to obraz ludzkiej hipokryzji. Inne lata, inne czasy, a zakłamanie, podwójna moralność wciąż takie same. Tessa wzbudziła moje współczucie, czytając było mi jej po ludzku żal. Wykorzystana przez rodzinę, mężczyznę, z tragedią, która dotknęła ją nim tak naprawdę dorosła. Nie dziwię się, że premiera książki wzbudziła kontrowersje. Ludzie dostali między oczy swój obraz, musieli zmierzyć się ze swoją hipokryzją, podwójnymi standardami... Nie wiem, czy ta książka zmieniła ludzką mentalność, mam nadzieję, że tak. Dziś możemy cieszyć się słowem pozostawionym przez autora i historią, która wzrusza, ale też wzbudza gniew. To nie jest powieść dla osób lubiących romantyczne opowieści, tutaj mamy do czynienia z brutalnym realizmem. Nie ma rycerza na białym koniu, mężczyźni nie są tu godni uwagi, żadne tak naprawdę nie zasłużył na miano 'prawdziwego mężczyzny'. Smutna historia, dająca do myślenia. 

POLECAM!

7 komentarzy:

 1. Czytałam dobrych kilka lat temu. Pamiętam ten smutek po lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapisuję sobie tytuł. Brzmi ciekawie, pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Chodź na pewno nie będzie to łatwa lektura, chcę poznać tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Powieść, którą po przeczytaniu Twojej opinii bardzo chcę poznać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tę książkę w planach. Uwielbiam klasykę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Powieść warta przeczytania i powrotu do niej co jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam serdecznie ♡
  Niestety nie czytałam tej książki ale bardzo dziękuję za inspirację, koniecznie muszę sięgnąć po ten tytuł!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger