lutego 24, 2022

Estrogen - Klaudia Muniak Alicja Sinicka Magda Stachula

Trzy autorki thrillerów postanowiły połączyć siły i stworzyć jeden. W zamyśle zapewne świetny. Czy taki się okazał? Niestety, nie.... 

Nowobogacka rodzina Jurczyków pnie się po szczeblach drabiny społecznej w oszałamiającym tempie. Sieć ekskluzywnych restauracji wreszcie zaczyna przynosić niebagatelne zyski, co podnosi prestiż rodziny i otwiera przed nią nowe możliwości. Nic nie wskazuje na ciąg tragedii, które mają się wydarzyć…


Utalentowany kucharz i popularny celebryta – duma rodziny – Michał Jurczyk nie pojawia się w odcinku na żywo kulinarnego show, które pokochała cała Polska. Na puste miejsce w jury spoglądają one: Daria, Patrycja i Michalina. Kobiety kochające go do szaleństwa. Kobiety tak samo go nienawidzące. Narzeczona planująca ślub, porzucona była dziewczyna i – żyjąca wiecznie w cieniu brata – siostra bliźniaczka. Która z nich najbardziej pragnęła, żeby zniknął?

Trzy autorki, trzy bohaterki. Była narzeczona, obecna oraz dla urozmaicenia siostra. W tle dodatkowo rodzice bohatera, o którym przez całą książkę rozmyślają ww. niewiasty. 

20 stron, 50 stron, 80 stron, 100 stron, 110... Czytanie kolejnych stron było dla mnie drogą przez mękę. Siłą woli przewracałam kartki, nie mogąc już patrzeć na literki składające się w monologi wewnętrzne sfrustrowanych bohaterek, których świat toczy się wokół Michała. Niby kobiety są inteligentne, prowadzą swoje interesy, obracają sporą gotówką, są młode i wykształcone, ale nie potrafią żyć bez tego akurat mężczyzny, a przynajmniej Daria i Patrycja, bo jego siostra, której myśli również ciągle krążą wokół Michała, jest po prostu na niego wściekła. Więc tak strona po stronie czytamy o tym co się dzieje w ich głowach. A tam jak wspomniałam tylko Michał, Michał i Michał. Nudy. Zapytacie zapewne, gdzie tu thriller, gdzie zagadka. A zagadka i owszem jest: co się stało z Michałem, bo Michał znika. 

Fabuła nie toczy się jednotorowo, mamy retrospekcje bliższe i dalsze, mamy bieżące wydarzenia i tę nieszczęsną intrygę, która jest prosta jak konstrukcja cepa. Naprawdę, chciałabym napisać coś pozytywnego, ale NIC nie przychodzi mi do głowy. Nie ma w fabule niczego zaskakującego, porywającego, nie ma tu emocji, napięcia. Nie ma tu nic. Tajemnica związana z Michałem jest banalna i niezwykle łatwa do odgadnięcia. Także żadna z bohaterek nie wyróżnia się ponad pozostałe. Dla mnie słabiutka książka do szybkiego zapomnienia. 


Książki Klaudii Muniak:
"Dom obok"

Książki Alicji Sinickiej:

15 komentarzy:

 1. Zdecydowanie nie moje klimaty, dodatkowo Twoja niepochlebna opinia - zdecydowanie omijać szerokim łukiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zaoszczędzić czas, chociaż może akurat Tobie przypadłaby do gustu :)

   Usuń
 2. Też raczej nie sięgnę Femina Domi. Dzięki za ostrzeżenie, pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka znajduje się już na moim czytniku. Niebawem zacznę ją czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno będę miała ją na uwadze

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm szkoda, że jest taka słaba wedłu Ciebie. Ja jeszcze nie miałam okazji do niej zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na razie raczej sobie odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. brzmiało w moim klimacie ale no nie. Bym się tymi monologami zanudziła

  OdpowiedzUsuń
 8. Tytuł ciekawy, ale niestety nie mój klimat, więc i tak bym po nią nie sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 9. Skoro książka wypadła tak słabo na razie nie planuję jej przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. W takim razie nie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger