kwietnia 22, 2018

"Pierwszy róg" Richard Schwartz

Wszystko ma swój początek w zasypanej śniegiem gospodzie w górach dalekiej Północy. Stary wojownik Havald, zmęczony życiem i wieczną walką, tajemnicza czarodziejka Leandra, niebezpieczny przywódca bandy łupieżców i mroczna elfka o szczególnych upodobaniach seksualnych. Każde szuka czegoś innego. Każde podąża w inną stronę. Kim są naprawdę? Dokąd zmierzają?
Żadne z nich nie wie, że głęboko pod gospodą krzyżują się prastare linie mocy. Kiedy siarczysty mróz i burza śnieżna odcinają podróżnych od świata, wybucha panika: krwawy mord wskazuje na to, że w pobliżu czai się bestia. Czy Havald i Leandra mogą komuś zaufać? Trop prowadzi do legendarnego
królestwa Askiru…

Intensywna, gęsta atmosfera, znakomite dialogi i fenomenalnie wykreowani bohaterowie to tylko przedsmak monumentalnego eposu o walce z przepotężnym Imperium Thalaku.


"Pierwszy róg" jest powieścią fantastyczną, która od pierwszej strony nas zaskakuje. Czytelnik od początku czuje się wciągnięty w opisywaną przez autora sytuację odciętej od świata, zasypanej gospody, w której schronienie znaleźli przypadkowi wędrowcy. Atmosfera tej zamkniętej przestrzeni, doskonale nakreślona przez Richarda Schwartza, nie pozwala nam oderwać się od czytanej powieści. I jest to o tyle zaskakujące, że autor powieścią "Pierwszy róg" dopiero debiutuje.

"Pierwszy róg" jest powieścią fantastyczną, która od pierwszej strony nas zaskakuje. Czytelnik od początku czuje się wciągnięty w opisywaną przez autora sytuację, odciętej od świata, zasypanej gospody, w której schronienie znaleźli przypadkowi wędrowcy. Atmosfera tej zamkniętej przestrzeni, doskonale nakreślona przez Richarda Schwartza, nie pozwala nam oderwać się od czytanej powieści.I jest to o tyle zaskakujące, że autor powieścią "Pierwszy róg" dopiero debiutuje.

Bohaterami "Pierwszego rogu" są zarówno bohaterowie fantastyczni, jak i zwykli ludzie. Z jednej strony mamy elfy, wilkołaki, krasnoludy, a z drugiej zwykłych handlowców, żołdaków, górników. Z pozoru zwykli, niepowiązani ze sobą bohaterowie skrywają różne tajemnice, które autor powoli, świetnie podkręcając zaciekawienie czytelnika, systematycznie wyjaśnia. Mamy więc Elfkę, która poszukuje legendarnego wojaka, aby pomógł jej w pewnej misji, starszego wojownika, który pragnie jedynie spokoju, żołdaków, którym zależy przede wszystkim na rozrywce itd. ... Równie tajemnicze jak bohaterowie jest miejsce akcji. Niby zwykła, dająca schronienie gospoda, w rzeczywistości miejsce skrywające wiele nieznanych sekretów.

Akcja początkowo płynie powoli, zaznajamiamy się z nową sytuacją, poznajemy pierwszych bohaterów, aż w końcu następuje zwrot i akcja nabiera tempa. Sposób przedstawienia wydarzeń przywołuje doskonale skrojony ... kryminał. Tajemnicza śmierć i grupa uwięzionych osób, z których każdy może być potencjalnym mordercą.

Wydarzenia w powieści rozwijają się powoli jednak sposób opisywania i dochodzenia do sedna i rozwiązania zagadek powodują, że ciężko się od książki oderwać. Magia, tajemnice, dobrze i ciekawie dobrani bohaterowie to składniki niebanalnej, wciągającej historii, która nie pozwala z czytana historią się pożegnać. Nie znaczy to jednak, że powieść Schwartza pozbawiona jest wad. Największą, która rzutowała w pewnym stopniu na odbiór powieści, a przede wszystkim jej bohaterów była relacja między dwójką głównych bohaterów. Opisywane, rodzące się między nimi uczucie nie przekonywało; zdecydowanie brakowało 'chemii'. Autor świetnie opowiada, kreuje fantastyczną rzeczywistość nie potrafi jednak oddać i opisać emocji oraz uczuć, które zaczynają kiełkować w bohaterach. Sytuacje i stosunki intymne są w książce po prostu drętwe. Relacja między dwójką głównych bohaterów nie przekonuje. Mam jednak nadzieję, że kolejne tomy będą już pod tym względem lepiej dopracowane. 


Podsumowanie: Muszę przyznać, że powieść jest zaskakująco dobra jak na dzieło zupełnego debiutanta. Przechodzenie od dusznej atmosfery zajazdu i wydarzeń toczących się w zamkniętej przestrzeni, przez legendy, zdarzenia z przeszłości mające wpływ na teraźniejszość, po świetnie skonstruowanych, różnorodnych bohaterów i trzymające w napięciu zwroty akcji usatysfakcjonują każdego miłośnika dobrej książki.
Ocena: 8,5/10    
Polecam!

10 komentarzy:

 1. Fani gatunku będą zachwyceni. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie-fanom (czyli mnie) też bardzo się spodobala ;)

   Usuń
 2. To nie jest mój klimat!! Jednak dla osób które to jara będzie stos

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zajrzeć nawet jak to nie są czyjeś klimaty :)

   Usuń
 3. Wysoka ocena! Na pewno przy najbliższej okazji spróbuje przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że to nie jest książka dla mnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też miałam obawy, ale okazało się, że fantastyka w formie kryminalu to strzał w dziesiątkę :)

   Usuń
 5. Uwielbiam fantastykę, jednak jakoś na obecną chwilę nie ciągnie mnie do tej książki. Może zimą, wiesz pod kocem z gorącą czekoladą sięgnę po nią :)

  Pozdrawiam cieplutko 😘

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem;) Myślę, że jak już po nią siegniesz to nie pożałujesz. Dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Feminadomi.pl , Blogger