czerwca 28, 2023

Chaos i spółka - Marek Stelar


Pewnego dnia podopieczny taty, owczarek belgijski o imieniu Chaos, przechodzi na emeryturę i zamieszkuje w domu Wojtka. Z czasem okazuje się, że Chaos zna ludzką mowę. W dodatku jest urodzonym detektywem, no i oczywiście ma spore doświadczenie w policyjnej robocie!

Kiedy Wojtek z tatą i Chaosem wyjeżdżają na wakacje do Świeradowa Zdroju, niespodziewanie sielską atmosferę górskiej miejscowości burzy kryminalna afera. Oto dokonano napadu na pana Kłopotkę, miejscowego kolekcjonera średniowiecznych monet. Rabusie zabierają tylko część cennych zbiorów, a Wojtek z Chaosem i Karolą, która wkrótce do nich dołącza, tropią szajkę złoczyńców w tajemnicy przed dorosłymi.

Jak ułoży im się współpraca w biurze detektywistycznym „Chaos i spółka”? Dlaczego skradziono kilkanaście starych monet, ale tylko jedną złotą? Co to jest numizmatyka i jak pachnie strach? Pełna zwrotów akcji wciągająca opowieść o przyjaźni ze zwierzętami, lojalności i współpracy, wciągnie każdego spragnionego przygód czytelnika!


Pierwszy raz rozpocznę wpis o książce dla dzieci od przedstawienia sylwetki jej autora. Marek Stelar, bo o nim mowa, to pisarz, którego książkoholicy, zwłaszcza ci zaczytujący się w kryminałach, znają bardzo dobrze. Doceniają go nie tylko czytelnicy, ale także ludzie kultury, którzy przed miesiącem przyznali autorowi Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść "Krzywda". 

Jak Marek Stelar spisał się przy książce przeznaczonej dla dzieci? 
Bardzo dobrze. Zarówno fabuła, jak i zastosowane słownictwo jest dobrane idealnie pod młodego czytelnika.

Tytułowy Chaos jest psem, który po służbie w policji przechodzi na emeryturę i zamieszkuje w domu swojego policyjnego opiekuna. Pies od razu przystosowuje się do nowego domu oraz jego mieszkańców, w tym 12-letniego Wojtka. Pewnego dnia, ku zaskoczeniu chłopca, okazuje się, że Chaos potrafi mówić ludzkim głosem.

Tak jak co roku, tata z Wojtkiem planują wakacje w Świeradowie Zdroju, tylko że tym razem dołącza do nich nowy członek rodziny, czyli Chaos. Wojtka z całego wyjazdu najbardziej cieszy możliwość samotnych wypraw po miasteczku. Po kilku dniach wakacyjnego wypoczynku chłopak dowiaduje się o kradzieży starych polskich monet pana Kłopotki. Wraz z Chaosem stara się złapać złodziei, a wkrótce potem dołącza do nich nowa koleżanka, Karola.

Książka bardzo spodobała się mojej 10-letniej córce, według której była zarówno zabawna, jak i emocjonująca. Świetnie sprawdzi się podczas wakacyjnych podróży, wciągając w swoją fabułę, a jednocześnie odciągając od trudów drogi. Ciekawa, wywołująca uśmiech, godna polecenia dla dzieci już od 6/7 lat. POLECAMY!3 komentarze:

  1. Kupię tę książkę dla mojego siostrzeńca.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moje dzieci są jeszcze za małe ale dobrze znać ten tytuł na przyszłość.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawa książka! Autora znam, ale tylko z kryminałów dla dorosłych czytelników. :)

    OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger