lipca 30, 2022

Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny - Sylwia Winnik

Sylwia Winnik - pisarka i blogerka. Ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie drugą wojną światową. Autorka książek dla dorosłych czytelników m.in. bestsellera „Dziewczęta z Auschwitz” oraz „Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”. „Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny” to jej debiut dla dzieci.


Poznaj Tymka, który mieszka w Kamieńcu Ząbkowickim. Miejscowości uśpionych tajemnic, a może nawet klątwy! Pewnego dnia zaczynają dziać się dziwne i niepokojące rzeczy:

- Tuż przed domem Tymka, na błoniach pałacowych, pojawiają się tysiące kotów.
- Znika gosposia Michalina.
- Tymka śledzi tajemnicza postać z drewnianą laską.
- Pojawia się pewna zła kobieta.
Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

Rozpoczynają się wakacje i do Kamieńca przyjeżdża Tosia. Aby zmienić bieg niebezpiecznych wydarzeń, Tymek i Tosia, a także pewien Kot, muszą cofnąć się w czasie – i to niemal o 150 lat – oraz znaleźć ukryte w Pałacu królewny Marianny Orańskiej stronice tajemniczej Księgi Wiedzy.

Tymek jest pasjonatem gier planszowych, niestety, jedyną osobą, z którą może w nie grać jest ich sprzedawca. Rodzice Tymka są ludźmi zapracowanymi i nie poświęcają mu wystarczająco dużo czasu. Pewnego dnia przed swoim domem zauważa ogromną liczbę kotów. Sprzedawca, z którym się przyjaźni, radzi mu by jakiegoś przygarnął. Tymek, otrzymawszy zgodę mamy przygarnia ze schroniska czarnego kota. W międzyczasie znika gosposia, Michalina....


Początkowo trudno było się mojej córce wgryźć w fabułę, lecz z przewracaniem kolejnych kartek coraz bardziej wciągała się w czytaną powieść. Podobały jej się poszukiwania gosposi i przygody, które Tymek wraz z wnuczką sprzedawcy, Tosią, przeżywają, a jest ich tutaj co niemiara. Bohaterowie poruszają się zarówno w czasach współczesnych, jak i cofają 150 lat wstecz. Atmosfera panująca w książce jest zarówno mroczna, jak i zabawna, a miejscami nawet wzruszająca. 

W książce mamy całą plejadę różnych bohaterów, akcja cały czas mknie do przodu, nie pozwalając na nudę, i nie dając czytelnikowi chwili wytchnienia. Ciekawość, co przyniesie kolejna strona nie pozwala odłożyć książki na bok. Z niecierpliwością czekamy na kolejną część serii.
POLECAMY!


Detektywistyczna podróż w świat zagadek i przygód, słowiańska magia, niezwykłe legendy oraz fascynująca historia zabytków owianych tajemnicą – czekają na Ciebie!

8 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytamy z siostrzeńcami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy mamy i kotek bardzo spodobał się Kalince.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od czasu do czasu Femina Domi sięgam po takowe książki. Służą mi jako relaks. Pozdrawiam serdecznie :-) .

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w domu młodego czytelnika, więc chętnie polecę mu powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że znam Dzieciaki, którym ta książka z pewnością się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię szukać perełek wśród książek dla dzieci, by później, przy okazji, móc polecić coś. Nie ukrywam, że sama też od czasu do czasu lubię dla siebie przeczytać coś z literatury dziecięcej :D Tytuł zapisuję sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama po książkę nie sięgnę, ale mogłaby być świetnym prezentem dla mojej chrześnicy!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla młodzież to na pewno interesująca lektura.

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger