lipca 27, 2022

Szklane ptaki - Katarzyna Zyskowska

MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ NA TRZY SERCA

Drobna twarz, mlecznobiała szyja, kasztanowy warkocz... Jej skóra pachnie miodem i pomarańczami, kiedy on szepcze jej do ucha: „Nie mogę dać ci, Basiu, nic oprócz siebie”. Po czterech dniach od pierwszego spotkania są już zaręczeni. Ale choć Krzysztof kocha Basię, jak tylko poeta kochać potrafi, połowa jego serca jest na zawsze zajęta.

Zmysłowa, rozpisana na trzy głosy opowieść o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, jakiego dotąd nie znaliśmy.

Co czuła Barbara zamknięta w trzydziestometrowym mieszkaniu z zaborczą matką Baczyńskiego? Jaką tajemnicę skrywała ta zapomniana przez potomnych kobieta? Co łączyło młodego poetę z Jarosławem Iwaszkiewiczem i Jerzym Andrzejewskim? I czy ten genialny chłopak naprawdę musiał zginąć w powstaniu warszawskim?

Katarzyna Zyskowska spędziła długie godziny w archiwach, by od podszewki poznać losy niezwykłego trójkąta. W swej powieści po raz pierwszy oddaje głos trojgu Baczyńskim – Krzysztofowi, jego matce Stefanii i ukochanej żonie Basi – by sami opowiedzieli historię tej pięknej i tragicznej miłości


Katarzyna Zyskowska stworzyła dogłębny obraz rodziny wielkiego polskiego poety, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dzięki autorce poznajemy trzy osoby i trzy rodzaje miłości. Miłość matczyną - zaborczą, zazdrosną, oraz miłość dwojga młodych ludzi, wrażliwą, romantyczną, naiwną, pełną ideałów. 

"Szklane ptaki" przenoszą nas do Warszawy w czasie II wojny światowej. To tutaj zostajemy świadkami nagłego porywu serca dwójki młodziutkich ludzi, którzy zaręczają się już na 4 spotkaniu. Szaleństwo? Dla matki Baczyńskiego tak. Matkę poety, autorka, przedstawiła niezwykle dogłębnie. Muszę przyznać, że jej historia była dla mnie nieznana. Do tej pory wiedziałam tylko, że istniała... Katarzyna Zyskowska ukazała jej charakter, pobudki, przeszłość, wszystko to, co ukształtowało ją jako człowieka, ale przede wszystkim jako matkę. Jej życie, jej historia, nie były usłane różami. Przeczytacie książkę i wbrew pozorom myślę, że zaczniecie jej współczuć(?) 


Najnowsza powieść biograficzna o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim to także obraz wojny widziany oczyma trójki wspomnianych wyżej bohaterów. To Stefania - matka Krzysztofa, Basia, jego żona oraz on sam są narratorami powieści "Szklane ptaki". Daje nam to niebywałą okazję poznania każdego z osobna i spojrzenia na wydarzenia wojenne z trzech różnych perspektyw. Powieść jest bardzo realna, przyziemna, rzeczywista. Bliska nam, czytelnikom. Wielki polski poety został uczłowieczony, pokazany ze wszystkimi swoimi słabościami, lękami, marzeniami. Rozdarty między miłość do żony, a miłość do matki. Nie ma tu podniosłych metafor, jest proza życia - ukazanie walki poety zmuszonego przez samego siebie do obrony ojczyzny, jego ciężarnej żony, szukającej choć skrawka informacji o ukochanym mężu i matki, której serce i dusza są z ukochanym synem. 

"Szklane ptaki" to dramat rodzinny, dramat pokoleniowy, historia miłosna i historia biograficzna młodego człowieka, który swą wielkość zacząć zaznawać już za życia, a jednak porzucił wszystko, by walczyć. Powieść napisana została bardzo przystępnym językiem. Mogą ją czytać młodzi ludzie w ramach lekcji języka polskiego. Myślę, że dałoby im to więcej niż suche, encyklopedyczne fakty. Podoba mi się wplecenie w fabułę wierszy poety. Dodaje to głębi biografii, ukazuje kontekst, poszerza nasz odbiór. 

Książka porusza i wzrusza.

Jednym słowem -> POLECAM!  9/10

10 komentarzy:

 1. uwielbiam twórczość tego pisarza;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też uwielbiam jego twórczość. Pamiętam 1997 rok i deklamację jego "Białej Magii" - napisanej o jego Barbarze :-) . Pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno będę czytała tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna pozycja, chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze lubiłam poezję tego autora, więc na pewno książka jest ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka już u mnie i na pewno w wolnej chwili ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie poznałabym życie Baczyńskiego. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiła mnie ta publikacja i chętnie poznam ją bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam kiedyś "Ty jesteś moje imię" tej autorki właśnie o Baczyńskim i jego żonie. Książkę, o której piszesz też chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno przeczytam. W końcu Baczyński to patron biblioteki, w której pracuję!

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger