kwietnia 25, 2022

Seria "Niebosiężne drzewo" Enid Blyton - 3 tomy


Zaklęty Las to najniezwyklejszy las na świecie. Drzewa szumią tam magiczne zaklęcia, na muchomorach ucztują elfy, ale najbardziej niesamowite jest w nim… Niebosiężne Drzewo.

Trójka rodzeństwa, Frannie, Beth i Joe, mimo przestróg postanawia dotrzeć na sam szczyt tego drzewa, gdzie znajduje się przejście do zaczarowanych krain – codziennie do innej. Dlaczego tak męcząca jest Kraina Skiku-Skok? Kogo porwały wstrętne stwory z Krainy Rudych Goblinów? Jak można uciec z Wirującej Krainy, która kręci się jak karuzela?

Bohaterami pierwszego tomu serii Niebosiężne drzewo jest rodzeństwo, Frannie, Beth oraz Joe.
Rodzeństwo Frannie, Beth i Joe wraz z rodzicami wyprowadza się na wieś. Tam muszą w codziennych obowiązkach pomagać rodzicom. Kiedy mają wolny dzień idą do lasu, który okazuje się nie być takim sobie zwykłym lasem. Słyszą szepty drzew, następnie zauważają wynurzające się muchomory... Poznają skrzaty, które wyznają im, że las jest zaklęty, skrywa w sobie pewną osobliwość - magiczne drzewo, w którym liczba mieszkańców i krain jest nieskończenie wielka. 

Rodzeństwo kolejnego wolnego dnia odkrywa pierwszą z krain, w której panuje wieczna zima, a jej mieszkańcami były niedźwiedzie polarne. Panem ich był zły bałwan, który sprawił, że to co początkowo wzięli za zwykłą przygodę, stało się niebezpieczną walką o uwolnienie Joego. 

Koniecznie zajrzyjcie do pierwszego, pasjonującego tomu serii "Niebosiężne drzewo", żeby dowiedzieć się szczegółów tej niezwykłej przygody - jednej z kilku, o których przeczytacie w "Zaklętym lesie". Autorka zawarła w książce wszystko to, co dzieci lubią najbardziej. Mamy magia, przygodę, tajemnicę, wzajemne wsparcie, niezwykłe stworzenia, niebezpieczeństwo. Enid Blyton już pierwszym tomem rozkochała w sobie moją 9-latkę. I właśnie dzieciom w takim wieku szczerze ją rekomendujemy. Fabuła jest idealnie skrojona dla trochę starszych dzieciaczków, które uwielbiają akcję i nie mają czasu na nudę :) 

*****

Joe zadarł ze stworem z Krainy Na Opak i wpadł w tarapaty. Na pomoc ruszają jego siostry i kuzyn Rick, który jeszcze do niedawna nie chciał wierzyć, że Niebosiężne Drzewo i zaczarowane krainy na jego szczycie naprawdę istnieją. Do dzieci dołączają przyjaciele z Zaklętego Lasu, czyli pan Księżyc, Wróżka Puszka i Rondello. Tylko gdzie zdobędą zaklęcie, które uwolni Joego?
W drugim tomie, do znanej z pierwszej części trójki głównych bohaterów dołącza nowy - ich kuzyn Rick. Rodzeństwo dzieli się z nim wiedzą o niebosiężnym drzewie, do którego od razu go zabierają. Trafiają na nim m.in. do krainy Czary-Mary, do której przychodzą po zaklęcie niezbędne im do uwolnienia od klątwy Joego. Czy im się uda dowiecie się z lektury "Niebosiężnego drzewa". Przeczytacie w niej również o niebezpiecznej przygodzie Rondella, który za swoją pomyłkę trafił do więzienia w Krainie Zabawek. Jedną z ciekawszych krain w drugim tomie okazała się Kraina Prezentów, w której prezenty się daje, a nie zabiera.

"Niebosiężne drzewo", czyli drugi tom serii autorstwa Enid Blyton, polecamy jako ciekawą i wciągającą lekturę, w której przygoda goni przygodę. Tutaj nie ma czasu na nudę i długie opisy przyrody. Akcja mknie do przodu, bohaterowie wpadają z jednych tarapatów w drugie, ale znajdują też czas na kłótnie, czy nieporozumienia. W końcu ich życie to nie tylko bajka i siedzenie na drzewie, ale także proza normalnego życia w domu, z codziennymi obowiązkami.

W tym tomie najbardziej zapada w pamięć Kraina Złych Humorów, do której na pewno nie chciałybyśmy trafić ;) 
Polecamy!

*****

Ciekawska Connie znika w Krainie Cudów Niewidów, a ta odjeżdża znad Niebosiężnego Drzewa. Żadna kraina, która odjechała, szybko jednak nie wraca… Przyjaciele dziewczynki, Frannie, Beth i Joe, są zdruzgotani. Tylko Rondello, osobliwy jegomość obwieszony garnkami, wie, jak pomóc Connie. Ale to oznacza wyprawę do Krainy Olbrzymów.


W trzecim tomie serii "Niebosiężne drzewo" mama Frannie, Beth i Joego dostaje list od swojej dawnej przyjaciółki, która będąc chorą prosi o pomoc i opiekę nad swoją córką Connie. Dziewczynka okazuje się być niezwykle ciekawską i samolubną istotką. Początkowo nie chce i nie potrafi uwierzyć w moc niebosiężnego drzewa. Nawet kiedy spotyka jego niezwykłego mieszkańca nadal uparcie twierdzi, że to niemożliwe. Przez swoją niezaspokojoną ciekawość, mimo braku wiary, odwiedza niebosiężne drzewo, trafiając do krain, w których doświadcza nieprzyjemnych wrażeń. 

W Krainie Tajemnic, w której można poznać wszystkie tajemnice świata, Connie przez swoją ciekawość podsłuchuje i poznaje sekret wróżki wskutek czego, za karę, traci głos. Na szczęście wszystkie nieszczęścia jakie ją spotykają są odwracalne. Connie może także odzyskać głos, ale musi udać się do Krainy Hokuspokus. Oczywiście, nie zdradzimy, co jeszcze spotkało ciekawską dziewczynkę, za to bardzo polecamy dowiedzieć się tego, czytając "Mieszkańców Niebosiężnego Drzewa".

W trzecim tomie zwróciłyśmy uwagę na jakże przyjemną Krainę Frajd, w której dzieci mogą pojeździć na słoniach, posmakować najróżniejszych lodów, kręcić się w kółko na karuzeli, czyli doświadczać mnóstwa dobrej zabawy. 
Polecamy!7 komentarzy:

 1. Seria świetnie się prezentuje Wkrótce będę miała z kim ją czytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta seria jest świetna. Mamy już dwie książki i z pewnością skusimy się na więcej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo klimatyczne okładki. Od czasu do czasu sam sięgam po tego typu książki ;-) .

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne książki dla dzieci i wiem nawet komu je kupię. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecę ją mojej młodszej siostrze.

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Feminadomi.pl , Blogger