lutego 29, 2020

"Jane Goodall. Pani od szympansów" Danuta Tymowska

Książki, które opowiadają o ciekawych postaciach, interesujących wydarzeniach, zawsze wzbudzają moją niepohamowaną ciekawość. Tym razem obiektem mojego zainteresowania została Jane Goodall, której historię spisała Danuta Tymowska, a Wydawnictwo Znak wydało.
Muszę przyznać, że aż do tej publikacji niewiele wiedziałam o tytułowej kobiecie. Z tym większym więc zainteresowaniem zabrałam się za lekturę książki, która okazała się fascynującą podróżą do Tanzanii, gdzie w Parku Narodowym Gombe, Jane Godall prowadziła obserwacje szympansów. Jej droga do spełnienia tego marzenia nie była łatwa, co autorka ciekawie opisuje. Danuta Tymowska nie ogranicza się tylko do działalności Goodall w zakresie szympansów, ale opowiada nam całą historię życia badaczki. A zaczęła się ona w 1934 r. w Londynie. To w Anglii Goodall przeżyła II wojnę światową, tutaj żyła i tutaj pracowała, odkładając każdy grosz na wymarzoną podróż do Afryki, która od zawsze ją fascynowała, wtedy jednak jeszcze nie wiedziała, że zwiąże z nią całe swoje życie. Dopiero praca dla Louisa Leakeya, znanego brytyjskiego naukowca, otworzyła przed nią nowe możliwości. Mimo, iż pełniła rolę sekretarki, badacz dostrzegł w niej o wiele większe możliwości. To on ją wybrał jako prowadzącą badania nad zachowaniem szympansów w Gombe.

Z kart książki Tymowskiej wyłania się obraz odważnej, wesołej, rezolutnej i zdeterminowanej młodej kobiety, dla której nie było rzeczy niemożliwych. Mimo swojego braku doświadczenia doprowadziła do zmiany poglądu ówczesnych naukowców, iż tylko ludzie posługują się narzędziami. Jej wielogodzinne, codzienne obserwacje sprawiły, że szympansy przestały zwracać na nią uwagę, potrafiła wtopić się w tło, nie przeszkadzać, praktycznie stać się częścią krajobrazu. Dzięki temu odkryła, że nie tylko ludzie, ale i szympansy posługują się narzędziami, które sami dla swoich potrzeb modyfikują. A to było naprawdę wielkie odkrycie, które zmieniło postrzeganie innych naukowców, którzy twierdzili, że ta umiejętność odróżnia nas od zwierząt.

Autorka książki "Jane Goodall. Pani od szympansów" bardzo ciekawie opisuje wspaniałą osobowość kobiety, która nie bała się spełniać swoich marzeń, choć początkowo wydawały się naprawdę nierealne. Mamy tu w miarę szczegółowo, ale na szczęście bez zbędnej przesady, przedstawioną biografię Jane Goodall, od czasów dzieciństwa aż po teraźniejszość. Książka zdaje się być laurką dla tej kobiety, której cechy charakteru, odwaga, determinacja, nigdy nie pozwoliły na poddanie się. Dzikie zwierzęta, nieokiełznana przyroda, samotność, a nawet wielokrotnie ciężko przebyte malarie nie doprowadziły jej rezygnacji i wycofania się z badań. 

Książka jest cudnie wydana. Twarda, przyciągająca wzrok okładka, idealnie duże litery, biały papier i zdjęcia, które urozmaicają i uzupełniają czytany tekst, - choć szkoda, że nie było ich jeszcze więcej - powodują, że po przeczytaniu prawdziwą przyjemnością będzie mieć ja na półce. Z tych samych powodów idealnie nadaje się także na prezent. Jedyna rzecz, która mnie denerwowała to budowa niektórych zdań oraz nagminne rozpoczynanie ich od słowa 'zrazu'.
Jeżeli lubicie poznawać fascynujących ludzi i ich nietuzinkowe pasje, które miały i mają wpływ na naukę, życie itd. to ta książka z pewnością Was usatysfakcjonuje.
Ocena: 7/10

36 komentarzy:

 1. Podziwiam takich ludzi z pasją. Będę miała tę książkę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ludzie z pasją mnie inspirują, także książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze czasem poznać historie ciekawych ludzi :)
  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na to :)

   Usuń
 4. Chyba kiedyś oglądałam film o tej kobiecie... wspaniała kobieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest bardzo możliwe. Jane Goodall jest inspiracją dla wielu twórców :)

   Usuń
  2. Chodzi mi o film "Goryle we mgle" On nie jest na podstawie życia tej kobiety?

   Usuń
  3. Nie oglądałam filmu, ale z tego, co widzę "Goryle we mgle" jest o Dien Fossey, która zajmowała się gorylami, Goodall była od szympansów:) Natomiast obie miały tego samego guru, czyli Leakeya, i pracowały w tym samym czasie.

   Usuń
 5. Świetna recenzja, ale to nie do końca moje klimaty czytelnicze. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, nic na siłę, ale jakbyś sądzę, że jakbyś zaczęła czytać to by Cię naprawdę wciągnęła :)

   Usuń
 6. Lubię czytać o ludziach z pasją ❤

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię czytać biografie o niezwykłych ludziach. O Jane Goodall pierwszy raz usłyszałam trzy lata temu, więc z chęcią przeczytam tę książkę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno Cię nie zawiedzie, to fascynująca kobieta więc i książka taka jest :)

   Usuń
 8. Uwielbiam takie historie- biografie to jeden z moich ulubionych gatunków literackich. Książka wiec zdecydowanie do przeczytania!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że trafiłam tym wpisem w Twój gust :)

   Usuń
 9. Lubię takie publikacje, więc niewykluczone, że kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie miałam okazji poznać, ale też nie szukam takiego gatunku książek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na ogół nie sięgam po takie książki. Zdarzyło mi się, kiedy czytałam historię o Beksińskich, kilka ładnych lat wstecz. Może jednak powinnam czytać takie pozycje częściej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jane Goodall to naprawdę ciekawa postać, sądzę więc, że czytając jej historię nie nudziłabyś się :)

   Usuń
 12. Przyznam, że dość rzadko sięgam po biograficzne pozycje. Jednakże historię Jane Goodall chętnie bym kiedyś przeczytała. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Niestety nie jest to mój gatunek książkowy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Biografie to gatunek literacki, który nudzi mnie chyba najbardziej ze wszystkich :D Więc niestety niezależnie od Twoich zachwytów, raczej podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałaś czytać biografie wyjątkowo nudnych ludzi ;D

   Usuń
 15. Zdecydowanie fascynująca kobieta

  OdpowiedzUsuń
 16. Po takie książki rzadko sięgam ale wydaje mi się, że oglądałam film o Jane Goodall.

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger