lipca 14, 2023

Nie to miejsce, nie ten czas - Gillian McAllister

Jak powstrzymać zbrodnię, do której już doszło?

Minęła północ. Czekasz na powrót osiemnastoletniego syna. Kiedy w końcu widzisz go za oknem, nie jest sam, a chwilę później twoje ukochane dziecko zabija człowieka.
Nazajutrz wstajesz... I jest wczoraj. Każdego ranka budzisz się o jeden dzień wcześniej. Dostajesz szansę, aby zapobiec morderstwu.
Jesteś pewna, że rozwiązanie zagadki kryje się gdzieś w przeszłości.
Teraz tylko musisz je odnaleźć.

Thriller roku 2022 „Guardiana” i „Sunday Timesa”


Thriller to chyba ostatnio najpoczytniejszy i najczęściej wydawany gatunek literacki. Czy istnieje więc możliwość, że coś w nim jest jeszcze do odkrycia? Może coś jeszcze czytelnika zaskoczyć?

Gillian McAllister postawiła na podróż w czasie. W thrillerze nie jest to często stosowany wybieg, czy więc autorce udało się go odpowiednio użyć? Czy nie wyszła groteska lub fantastyka? Otóż nie! "Nie to miejsce, nie ten czas" to naprawdę ciekawy, zgrabnie napisany i zaskakujący thriller. 

Akcja zaczyna się już na pierwszych stronach, gdy czekająca na nastoletniego syna Jen, zostaje świadkiem morderstwa, którego on dokonuje. Kolejne strony to kolejne wydarzenia, które rozpoczynają się... dzień przed morderstwem. Okazuje się, że każdego kolejnego poranka Jen budzi się w innym dniu, coraz bardziej cofając się w czasie. "Nie to miejsce, nie ten czas" to w dużej mierze obyczajówka, pokazująca jak trudną rolą jest rola matki. Jen jest zdeterminowana by poznać prawdę, by dowiedzieć się, w którym miejscu popełniła błąd i go naprawić. Myślę, że każda matka czasami się zastanawia, czy coś mogła zrobić inaczej, lepiej, czy jej decyzje na pewno były słuszne... Być może to sprawiło, że z taką ciekawością zagłębiłam się w fabułę, która daje możliwość spojrzenia z boku na osobę, która uzyskała sposobność, by jeszcze raz przeżyć pewne wydarzenia i zmienić/naprawić przeszłość.


Powieść Gillian McAllister w kilku miejscach bardzo mnie zaskoczyła, jednak jej największą siłą jest prowadzenie fabuły, która nawet gdy niewiele się dzieje nie pozwala nam na odłożenie książki. Wciąż chcemy więcej i więcej. Chcemy podróżować z Jen, odkrywać kolejne sekrety, poznawać nowe fakty o o bohaterach, o których mieliśmy już wyrobioną opinię. Ciekawe fabuła, zaskakujące zwroty akcji, logiczne pomysły na powiązania bohaterów uczyniły z książki McAllister bardzo dobrą powieść, od której trudno się oderwać.

Wszystkim fanom thrillerów i niebanalnych obyczajówek polecam powieść "Nie to miejsce, nie ten czas". Ze swojej strony zapewniam, że nie będziecie się przy niej nudzić.

4 komentarze:

 1. Przyznam, że czuję się bardzo mocno zachęcona. Lubię tego typu zaskakujące książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Thrillera nigdy nie odmówię. A ten brzmi naprawdę świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka bardzo mnie ciekawi. Zwłaszcza, że już wiele dobrego o niej słyszałam. Fajnie, że cię zaskoczyła i ją polecasz.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Przez tę popularność thrillerów czytam ich ostatnio bardzo dużo. I podoba mi się wątek podróży w czasie, który dodaje oryginalności.

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Feminadomi.pl , Blogger