października 23, 2020

„Czy ogień boi się strażaka?” oraz „Ile waży astronauta?”

Wydawnictwo Dragon nie wydaje dużej ilości książek dla dzieci, ale jak już wydaje to my z Olą od razu chcemy je czytać i robimy to z wypiekami na twarzy. Serię o zawodach tworzą jeszcze, wydane wcześniej: „Czy krowy jeżdżą do weterynarza?”, „Skąd lekarz wie jak leczyć?”, „Czy każdy może zostać pilotem?”. My miałyśmy możliwość zapoznać się z dwiema pierwszymi, które bardzo Wam polecamy - https://feminadomi.blogspot.com/2019/12/wydawnictwo-dragon-o-zawodach.html,
i zapraszamy na opinie o dwóch kolejnych, które ukazały się nakładem wydawnictwa 14.10.2020 roku.

„Czy ogień boi się strażaka?”

Autor: Paweł Rochala
Wydawnictwo Dragon
Premiera: 14.10.2020 r.
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 64

Napisana przez prawdziwego strażaka, pouczająca, a zarazem zabawna książeczka przedstawiająca strażacki fach. Mnóstwo ciekawych, czasami nawet bardzo zaskakujących informacji na temat zawodu „pogromcy ognia”. Intrygujące pytania, w stylu: Co zrobić, gdy podczas akcji zachce się jeść albo siku? Lub: Czy strażak umie tańczyć i śpiewać? 

W komplecie do superciekawego tekstu kapitalne ilustracje, łącznie z pokazaniem przekroju wozu strażackiego.


30 fascynujących pytań i odpowiedzi, autorskie ilustracje i solidna dawka wiedzy, której nie dostaniesz w szkole. Bo możesz być, kim chcesz!

 

Ta książka, samym tytułem, bardziej zainteresowała moją córkę, moją ciekawość wzbudziła natomiast książka o astronautach. "Czy ogień boi się strażaka?”

Zadania opisania w 30 pytaniach i odpowiedziach pracy strażaka podjął się Paweł Rochala - pisarz, historyk wojskowości, i co najważniejsze, zawodowy oficer Państwowej Straży Pożarnej. Z książki dowiemy się wielu istotnych rzeczy, poczynając od tych podstawowych: Co robią strażacy, czym jest pożar i jak się go gasi, po bardziej skomplikowane: skąd strażacy czerpią wiedzę, co zrobić gdy zapali się choinka, ile zarabiają strażacy, po takie, które chyba najbardziej ciekawią nasze pociechy: co zrobić gdy podczas akcji zachce się jeść lub siku, jakie były najgroźniejsze akcje strażackie, co jest najbardziej niebezpieczne dla strażaków.

Pytań w książce jest 30 i na każde została udzielona odpowiedź. Książka jest ciekawa, napisana językiem, które 7- letnie dzieciaki spokojnie sobie przyswoją i wszystko zrozumieją, a co najważniejsze napisana w sposób wzbudzający zainteresowanie, tak aby młody czytelnik przyswoił sobie odpowiedzi i nie odłożył książki dopóki nie uzyska ich wszystkich :)

Książka urozmaicana jest ilustracjami z przymrużeniem oka. Wspaniałe, zabawne, kolorowe, miejscami komiksowe - świetne! Idealnie wzbogacające prezentowane treści. A ich autorem jest Miro Charkot.

Tak jak pisałam książkę można podarować dzieciom od 6/7 r.ż. POLECAMY!

**********

„Ile waży astronauta?”

Autor: Przemysław Rudź
Wydawnictwo Dragon
Premiera: 14.10.2020 r.
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 64

Kim będziesz, gdy dorośniesz? Już wiesz, a może masz kilka różnych pomysłów? Seria edukacyjnych książek o najfajniejszych zawodach wprowadzi cię w tajniki wymarzonej pracy. Dowiesz się, co trzeba zrobić, żeby zostać astronautą, co jest w tej pracy najciekawsze, a co najtrudniejsze, a także jak wygląda zwykły dzień w przestrzeni kosmicznej.

30 fascynujących pytań i odpowiedzi, autorskie ilustracje i solidna dawka wiedzy, której nie dostaniesz w szkole. Bo możesz być, kim chcesz!


Kiedy córka zajęła się książką o zawodzie strażaka, ja szybciutko zabrałam się z astronautę. Musze się Wam szczerze przyznać, że było parę zagadnień odnośnie tego 'fachu', które mnie niezmiernie interesowały i byłam ciekawa, czy uzyskam z tej książki odpowiedzi na nie.

Autorem tej części jest Przemysław Rudź, ale tu już niestety nie ma informacji kim jest ten pan, więc nie mogę Wam go bliżej przedstawić. Książka podobnie jak "Czy ogień boi się strażaka" jest ładnie kolorowana. Wyrazista kreska, mocne kolory. Mniej tu jednak tej 'komiksowości' i poczucia humoru. 

Pytania dotyczące pracy astronauty są niezwykle ciekawe i tak jak w książce o strażakach przeplatają się te podstawowe: kim jest astronauta? Jak nim zostać? Z tymi, które są swoistą ciekawostką: dlaczego astronauci rosną na orbicie? Czym jest paradoks bliźniąt? Jak umyć się w kosmosie? Czy, co jedzą i piją astronauci? Zawarte są tutaj również pytania, powiedzmy, techniczne:  jak działa rakieta kosmiczna? Dlaczego satelity nie spadają nam na głowy? Co jedzą astronauci? 

Niestety ta książka i te odpowiedzi są bardziej skomplikowane niż w „Czy ogień boi się strażaka?”. Niektóre nawet dla mnie były niezrozumiałe, a co dopiero dla 7-latka. Moja córka niektórych sformułowań nie potrafiła zrozumieć. Niestety, ale język i niektóre słowa użyte w tej książce są techniczne i nie objaśnione dla dzieci pozostają niezrozumiałe. Musimy czytać z nimi i na bieżąco objaśniać. Być może starsze dzieci sobie poradzą z przyswojeniem treści, ale 7-latki niektórych zagadnień na pewno nie zrozumieją.

***

Mam nadzieję, że Wydawnictwo Dragon nie poprzestanie na tych tytułach i za jakiś czas znowu będziemy mogli cieszyć się z poznawania kolejnych fascynujących zawodów.  

***

Zapraszam na mój Instagram, na którym trwa konkurs, w którym możecie wygrać jedną z tych książek
 

Do zakupienia m.in w księgarni Tania książka

30 komentarzy:

 1. Ale fajne propozycje, moja córka o strażaku, by się zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja również, jak tylko przyszły to od razu zaczęła czytać :)

   Usuń
 2. Seria jest fantastyczna. My mamy 3 książki o zawodach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam :) I mamy bardzo podobne odczucia względem nich :)

   Usuń
 3. Seria jest rzeczywiście świetna. Teraz wiem, co będę kupować chrześniakowi. Dopiero uczy się czytać, ale trochę książeczek ode mnie już ma. Pozdrawiam ! wirus u mnie szaleje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna seria. Bardzo chętnie zakupię ją dla swoich pociech. Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Super książki :) dzieciom z pewnością się spodobają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z młodszymi musimy czytac razem, ale te starsze dadzą sobie radę przyswoić z nich wiedzę, no może astronautom bo tutaj jednak trzeba bardziej wysilić szare komórki i to zarówno rodzic, jak i dziecko ;)

   Usuń
 6. Takie książeczki "naukowe" dla dzieci to ja rozumiem. Nie dość, że bawią, to jeszcze uczą. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajne książki dla dzieci, z wiedzą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wiedza na szczęście podaną w bardzo przystępny sposób :)

   Usuń
 8. Świetnie, że powstają takie książki dla dzieci, które nie tylko bawią ale także uczą. 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Seria jest na pewno ciekawa, ale szkoda, że zostało użyte tak mało zrozumiałe dla dziecka słownictwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NO niestety w Astronaucie tak bylo. Zastanawiam się, czy można było inaczej i wydaje mi się, że tak. P. Rożek pisze o bardziej skomplikowanych sprawach, a jednak zawsze potrafi znaleźć słowa dostosowane do dzieci, albo tak je wytłumaczyć, że nie ma problemu ze zrozumieniem ich :)

   Usuń
 10. Bardzo fajne książki :D Pierwsza jak i druga na pewno zainteresuje dzieci :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. dla młodszego czytelnika super sprawa:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tego typu książeczki na pewno przydadzą się w biblioteczce dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawe książeczki :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger