lutego 08, 2023

Kiełbaska nie chce jeść kolacji - Oliver Zahle

PREMIERA 08.02.2023

Jest wiele rzeczy, których Kiełbaska nie chce zrobić, a tata niezupełnie umie się w tym połapać. Za to Kiełbaska tak.

Woli słodycze od kolacji. Tata mówi, że to w porządku, ale pod jednym warunkiem: Kiełbaska przez resztę weekendu nie może jeść nic innego niż słodycze. Kiełbaska uważa, że wygląda to na całkiem dobry układ. Ale czy naprawdę tak jest?

Poznajcie uroczą i zabawną dziewczynkę oraz jej pełnego szalonych pomysłów tatę, który pieszczotliwie nazywa swoją córkę Kiełbaską gdyż twierdzi, że jest do schrupania. Ich codzienność składa się z niekiedy pokręconych sposobów dojścia do kompromisu. Dajcie się urzec wyjątkowemu duetowi i rozpoznajcie w nich siebie!


Kiełbaska to urocza, temperamentna mała dziewczynka, którą poznajemy przy okazji piątkowej kolacji. Niestety, dziewczynka nie docenia starań taty i nie ma ochoty zjeść z nim posiłku, jednocześnie mając ogromne pretensje, że tata nie chce dotrzymać słowa i spędzić wieczoru z filmem i słodyczami. W końcu tata ustępuje i pod warunkiem, iż córka przez cały weekend nie będzie jadła niczego poza słodyczami, zgadza się.

Czy rzeczywiście można żyć tylko łakociami dowiecie się z tej uroczej książeczki, która pokazuje dość kontrowersyjne (a może jednak nie?) rozwiązanie problemu nie jedzenia przez dzieci. Muszę przyznać, że osobiście trochę bym się bała go zastosować;) Być może jednak dzieci, usłyszawszy tę historię, faktycznie wezmą sobie do serca doświadczenie Kiełbaski. 
 
To co mi się podobało to fakt, że autor nie koloryzuje zachowania dziecka, jest ono bardzo życiowe, więc spotkacie tu takie zdania wypowiadane przez malucha jak: głupi tata, czy nie chce mi się z tobą rozmawiać. Jednocześnie sama historia jest bardzo życiowa. Nie znam dziecka, które nie przechodziłoby etapu - nie chcę, nie smakuje mi, nie jestem głodna/y. 


Najnowsza książka Wydawnictwa Frajda to historia z życia wzięta. Idealna do przeczytania z dzieckiem mniejszym i troszkę większym, a co najważniejsze, otwierająca możliwość późniejszego porozmawiania z naszą pociechą o sytuacji z książki; o decyzji taty i zachowaniu Kiełbaski. Bardzo zachęcam do sięgania po takie książki i wysłuchania refleksji naszych dzieci :)

P.S. Ilustracje, które bardzo sugestywnie oddają treść książki stworzyła Siri Melchior.

8 komentarzy:

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Feminadomi.pl , Blogger