sierpnia 01, 2021

Aleksander R. Michalak i thrillery pełne zagadek, mitów i sztuki


Poznaliście już Aleksandra R. Michalaka, polskiego pisarza porównywanego do Dan'a Browna? 


Aleksander R. Michalak od kilkunastu lat zajmuje się badaniami nad historią i religią Bliskiego Wschodu – przede wszystkim nad judaizmem i wczesnym chrześcijaństwem. Doktor historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz religii i teologii Trinity College w Dublinie. W prestiżowym wydawnictwie Mohr Siebeck opublikował książkę poświęconą koncepcji aniołów-wojowników. Publikował też artykuły z dziedziny demonologii i angelologii biblijnej.

Wykładowca religioznawstwa (m.in. przedmiotu religijna mapa świata) i pracownik działu dokumentacyjnego w jednym z pomorskich muzeów. Stypendysta University of Notre Dame, Eberhard Karls Universität Tübingen oraz Albright Institute of Archeological Research w Jerozolimie. Prowadził również kwerendy badawcze w londyńskich National Archives, w jerozolimskiej bibliotece dominikańskiej École biblique oraz USHMM w Waszyngtonie.

W przeszłości podejmował prace tak różnorodne, jak: międzynarodowy przedstawiciel handlowy, magazynier, pracownik galerii sztuki czy dziennikarz.

Posługuje się kilkoma językami i studiuje kolejne. Przejawia słabość do kawy, dżinu oraz ozdobnych fajek do opium. Wysoko ceni aktywność fizyczną. Inspirują go egzotyczne podróże, a także dziewiętnastowieczny typ naukowca-awanturnika à la Alois Musil. Obecnie mieszka w Gdańsku.

*****

Aleksander R. Michalak jest autorem dwóch powieści, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Replika, a już we wrześniu czeka nas kolejna premiera, w której główną rolę ponownie odegra Gabor Horthy.

Zapraszam do zapoznania się z wcześniejszymi powieściami:

1. "DENAR DLA SZCZUROŁAPA"


Młoda studentka, badająca działalność domów dziecka, pada ofiarą brutalnej zbrodni. Czy za jej śmiercią stoi chory umysł maniaka? Czy może stanowi ona głębszą zagadkę, której korzenie tkwią w odległej przeszłości?

Orientalista i awanturnik Gabor Horthy natrafia na zagadkowe prace XIX-wiecznego teologa Augusta Erdmanna. Tuż przed śmiercią profesor znacznie odbiegł od swoich dotychczasowych zainteresowań, skupiając się na badaniu legendy o Szczurołapie z Hameln. Ta tajemnicza postać z XIII wieku, oszukana przez mieszkańców, miała przy dźwiękach fletu wyprowadzić z miasta wszystkie dzieci, które następnie przepadły bez wieści.

Przerwane studia Erdmanna zainteresowały Horthyego, kiedy okazało się, że postać Flecisty regularnie pojawia się na kartach historii. Od setek lat, w rożnych częściach świata, jego przybycie zwiastują niezwykłe zjawiska. I plagi szczurów…

Podążając za kolejnymi wskazówkami, Horthy sięga do przepastnych zbiorów bibliotecznych urokliwej Tybingi, odwiedza pachnące przyprawami miasta Bliskiego Wschodu. Poszukuje odpowiedzi w barwnym środowisku specjalistów od starożytnej demonologii i historii Orientu. W chłodnym i deszczowym Oksfordzie, gdzie mieszkał Erdmann i jego uczniowie, odnajduje coś więcej niż tylko zagadki przeszłości. Z czasem coraz bardziej odczuwa oddziaływanie sił, których nie potrafi pojąć. W drodze do celu zyskuje kolejnych wrogów i sprzymierzeńców. Jednak systematycznie zbliża się do wyjaśnienia tajemnicy, która dotąd zawsze przynosiła śmierć i spustoszenie.

2.WĄŻ Z LASU CEDROWEGO


Zło wypełza z ciemności…

Na ocienionych cedrami wzgórzach Libanu powstaje niezwykły projekt. Ekscentryczny i bardzo religijny miliarder James Peabody pragnie założyć biblijne zoo-muzeum, w którym gromadzi cenne artefakty oraz wspomniane na kartach Pisma zwierzęta, czasem bardzo niebezpieczne. Komuś jednak zależy, aby to przedsięwzięcie się nie powiodło.

Międzynarodowe grono pracowników zoo początkowo bagatelizuje tajemnicze wypadki wiążące się z muzeum, niemniej kolejne niepomyślne zbiegi okoliczności rodzą coraz więcej wątpliwości. Czyżby nad projektem Biblical Zoo zawisło fatum? Jeden ze śladów wydaje się stanowić aluzję do starożytnej legendy o walce pomiędzy rycerzem, a ogromnym wężem.

Aby rozwikłać zagadkę, potrzeba będzie zupełnie innych specjalistów, znających świat biblijnych stworzeń w równym stopniu co kulturę świata arabskiego i wczesnego chrześcijaństwa. Jednak nawet oni nie spodziewają się demonów, jakie wypełzną z ciemności.

Wąż z Lasu Cedrowego to kolejny thriller autora bestsellerowego Denara dla Szczurołapa. Aleksander R. Michalak nie idzie utartym szlakiem, a zaskakuje czytelników – zarówno tych, którzy mieli już okazję poznać Gabora Horthyego, jak i tych, którzy spotkają go dopiero po raz pierwszy.

"Nie ciesz się, iż został złamany kij, co cię smagał, bo z zarodka węża wyjdzie żmija, a owocem jej będzie smok skrzydlaty."

Z Księgi Izajasza

*****

JUŻ 14 WRZEŚNIU PREMIERA NAJNOWSZEJ KSIĄŻKI AUTORA
"OFIARA DLA KUSICIELA"


22 komentarze:

 1. To może być coś w moich klimatach - zapiszę sobie tytuły tych książek i możliwe, że dam im szansę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja na pewno dam szansę Autorowi. Ta tematyka jest mi bardzo bliska - kocham kawę, ale - alkoholu od lat nie pijam. Nawet łyżki wódki do herbaty, jak to robią co niektórzy. Mam jednak słabość do "wapowania". Czyli e - palenia. A o Autorze wiele słyszałem, czytałem. Ta twórczość to pierwsza klasa. I Autor nietuzinkowy. Serdecznie pozdrawiam Femina Domi - dwanaście godzin na wyjeździe, padnięty jestem bardzo, trzeba to teraz trochę odchorować i odespać ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że już porządnie odpoczales ☺️

   Usuń
 3. Mamy te książki w bibliotece, ale jakoś nie ma nimi zainteresowania ;/ Sama muszę wypożyczyć i przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam jeszcze okazji czytać książek tego autora. Czuję się mocno zachęcona.

  OdpowiedzUsuń
 5. nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora, ale na razie nie mam ich w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecę te książki mojemu mężowi, bo on lubi tego typu książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety nie znam jeszcze twórczości autora, chociaż słyszałam sporo dobrego o jego książkach. Chętnie się z nimi zapoznam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytam często tego gatunku literatury, ale nie raz się przekonałam, że trzeba dać szansę każdej publikacji. Czuję się zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie zapoznam się z treściami tych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki raczej nie są dla mnie :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze nie znam twórczości tego autora, ale bardzo mnie zachęciłaś do przeczytania Jego książek :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy łatwo się to czyta? Opisy wydają się ciekawe, ale boję się dużego natłoku informacji i że zamiast wciągnąć się w książki, będę szukać informacji i przetwarzać wiadomości podane w nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 13. Nie, nie czyta się łatwo. Jest duży natłok informacji i trzeba szukać informacji i jeszcze przetwarzać wiadomości podane w nich...

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Femina domi , Blogger