lipca 11, 2019

Seria "Zaopiekuj się mną"

Przez wakacje chciałabym na blogu położyć większy nacisk na książki przeznaczone dla dzieci. Lato okres wyjazdów, dłuższego czasu spędzanego z pociechami i myślę, że wielu rodziców mogłoby skorzystać z naszych poleceń, zwłaszcza, że moja córka to już wytrawna czytelniczka, która mnóstwo książek z nami, jak i samodzielnie, przeczytała. I tak lipiec chciałabym rozpocząć serią książek przeznaczoną dla dzieci +6lat. Już dawno miałam to zrobić, ale jakoś zawsze było coś 'ważniejszego', a naprawdę warto o niej wspomnieć. "Zaopiekuj się mną" to jedne z ulubionych powieści mojej 6-letniej córki, a nasza kolekcja stale powiększa się o nowe tytuły.


Autorką wszystkich książeczek z serii "Zaopiekuj się mną" jest Holly Webb, autorka pochodząca z Wielkiej Brytanii. Napisała ona już ponad 70 powieści wchodzących w skład wspomnianej serii, a każda powieść opowiada o perypetiach innego zwierzaczka. Książki napisane są prostym językiem, z wrażliwością, która pozwala już 6-latkom zagłębić się w każdą historię. Opowieści uwrażliwiają dzieci na krzywdę zwierząt, potrzebę zapewnienia im odpowiedzialnej opieki, stworzenia im prawdziwego domu. "Zaopiekuj się mną" to seria, w której mamy nacisk na słowo, obrazków jest bardzo mało i są one czarno-białe, nie można więc uogólnić, dla jakiej kategorii wiekowej są przeznaczone. Jedne 6-latki będą już gotowe na taką dłuższą, pełną przygód historię, w której muszą opierać się, w dużej mierze, na własnej wyobraźni, a inne będą potrzebowały więcej czasu, by do nich 'dorosnąć'.


Jak już wspomniałam bohaterami serii autorstwa Holly Webb są zwierzęta, najczęściej pieski lub kotki, ale nie tylko. Można znaleźć opowieści z niedźwiedziem polarnym, reniferami, czy wilkiem. Każda jest inna i każda przenosi nas do innego świata. Często w tych powieściach przenosimy się wraz z głównym bohaterem, w czasie. Tak też można podzielić książki z serii "Zaopiekuj się mną", tj. na te, które dzielą się w teraźniejszości, osadzone są w realnym życiu bohatera i na te magiczne, przenoszące bohaterów w czasie i przestrzeni. W każdej jednak najważniejsza jest pomoc i opieka nad zwierzątkiem.


Przykładowo:
W książce zatytułowanej "Zimowy wilk" Amelia, spędzając Boże Narodzenie w starym rodzinnym domu, podczas jego zwiedzania, znajduje stary pamiętnik, należący do chłopca, który zaopiekował się małym, samotnym wilczkiem. Amelia, czytając go zasypia i budzi się w krainie w nim opisywanej, aby pomóc chłopcu uratować zagubionego zwierzaczka. Natomiast w powieści "Dom dla Moli" Ania opiekuje się znalezionym na plaży bezpańskim szczeniaczkiem, który dzięki niej czuje się wreszcie szczęśliwy i kochany, ale jak to w życiu, nie wszystko jest proste. Dziewczynka musi jeszcze przekonać rodziców do Moli i do tego, że da sobie radę z opieką nad nią.

"Zaopiekuj się mną" to seria mądrych powieści, uwrażliwiających dzieci na życie i potrzeby zwierząt. Pełne przygód historie wciągają, uczą, bawią i wzruszają. Z pewnością warto je sprezentować dzieciom. Polecamy!

27 komentarzy:

 1. Słyszałam o tej serii i tym, że dzieciom podobasię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tej seri nie znam ale widać że jest bardzo fajna :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę pamiętała przy okazji urodzinowego prezentu dla chrześnicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej chwili można je naprawdę tanio nabyć, więc warto :)

   Usuń
 4. Moja siostrzenica zaczytuje się tej serii. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam tę serię jeszcze za czasów, jak pracowałam w księgarni :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracowałaś w księgarni??? Super, wszystkie nowości przechodziły przez Twoje palce ;)

   Usuń
 6. Słyszałam o tych książeczkach, uroczo wyglądają :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sporo dobrego słyszałam o tej serii. Myślę, że warto sprezentować ją dziecku, będzie zadowolone. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno. Chociaż bohaterki to głównie dziewczynki to myślę, że i chlopcom by się podobały... gdyby nie wstydzili się ich czytać :)

   Usuń
 8. Bardzo dobrze znam te książki i polecam

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam o tej serii i myślę, że to super książki dla dzieci :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Im dalej czytałam tym bardziej byłam zachwycona. Tak, takie własnie książki powinniśmy czytać dzieciom!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Ci4ekawie napisane i mądre książki dla dzieci to wbrew pozorom nie zawsze idzie w parze

   Usuń
 11. Tą serię czasami moja Córa wypożycza z biblioteki. Często niestety tylko na tym wypożyczeniu kończy...

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Feminadomi.pl , Blogger