sierpnia 24, 2017

Bezpłatnie na Śląsku

Kończy się lato, kończą się wakacje. Dla tych, którzy chcieliby jeszcze wykorzystać aktywnie ostatnie dni, ale się nie wykosztować przed nowym rokiem szkolno-przedszkolnym przedstawiam 3 miejsca na Górnym Śląsku, które warto zobaczyć i przyjemnie spędzić czas.

1. Zamek w Pszczynie
Zamek ze swą długą historią i pięknymi wnętrzami zaprasza dorosłych i dzieci, aby poczuli się oni chociaż przez chwilę po królewsku. Moja 4-letnia córka była zachwycona, przechadzając się po wspaniałych wnętrzach, wspinając się po paradnych schodach i oglądając miejsca, po których kiedyś przechadzały się księżniczki. Zwiedzanie zamku swoje kosztuje, niestety, ALE jeżeli przyjedziecie w poniedziałek to wejdziecie za darmo. Nie wszystkie apartamenty są wtedy dostępne, ale te, które są nam spokojnie wystarczyły. Czas ich zwiedzania jest optymalny i przedszkolak da radę bez marudzenia a jeszcze z ciekawością wszystko obejrzeć.
(http://www.zamek-pszczyna.pl/)Zasady zwiedzania Muzeum Zamkowego w Pszczynie w dni bezpłatne:
1. Dniem bezpłatnym od 1 kwietnia do 31 października jest poniedziałek, a od 1 listopada do 31 marca wtorek; są to dni bez rezerwacji.
2. Zwiedzanie wyłącznie dla turystów indywidualnych bez przewodnika.
3. Dzienna liczba biletów ograniczona (kasa wydaje 10 biletów co 10 minut).
4. Czynne są następujące ekspozycje:
 • Apartament cesarza Wilhelma II,
 • Komnaty I piętra za wyjątkiem Apartamentu Pana Domu i Salonu ks. Daisy.
 (http://www.zamek-pszczyna.pl/)

My byliśmy pod zamkiem zaraz przed otwarciem i było sporo ludzi, później już jest dużo lepiej. Nie ma się więc co śpieszyć.

Po obejrzeniu zamku proponuję zwiedzić również wystawę w Stajniach Książęcych, tutaj również poniedziałek jest dniem darmowego zwiedzania. Po szczegółowe informacje zapraszam na: Stajnie Książęce. Gdy już zechcecie opuścić zamkowe mury koniecznie wybierzcie się na spacer po przepięknym parku, który rozpościera się wokół zamku. Warto przy okazji poszukać zabytkowego budynku lodowni i herbaciarni.W parku znajdują się także nekropolia Anhaltów i groby rodu książęcego Hochbergów von Pless, poza tym, piękne mosty, wspaniałe drzewa i oczka wodne.

Gdy już nacieszycie się przyrodą i zabytkami można przejść się kawałek dalej, do części parku zwanego "Zwierzyńcem", gdzie mieści się zagroda Żubrów (wstęp płatny), które można oglądać z pomostu widokowego.

Na odpoczynek polecamy ławeczkę księżnej Daisy znajdującą się na pszczyńskim rynku :)

Dzień później, czyli we wtorek (WTORKI - wstęp bezpłatny) polecam odwiedzić:

2. Muzeum Śląskie
Patrzysz i nie wierzysz? Zapewniam, że dzieci mogą się tu świetnie bawić. Tak, właśnie bawić. Wystarczy, że wybierzecie się w podróż śladami Tomka, bohatera książek Alfreda Szklarskiego, który wiele lat mieszkał w Katowicach i tu stworzył serie o Tomku Wilmowskim.

"Na tropie Tomka" to wystawa, w której czeka na was masa przygód i zadań. Już na wstępie dostajemy plecak i niezbędne narzędzia, które przydadzą się nam 'na szlaku'. Naszym zadaniem jest odnalezienie młodego podróżnika, które poprzedzone jest rozwiązywaniem zagadek i zbieraniem pieczątek. Przy okazji dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy o puszczy, zwiedzamy dom Jakutów, indiańskie tipi, spotykamy dzikie zwierzęta w dżungli. Czas mija szybko zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Polecam obejrzeć przy okazji inne wystawy, np. „Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Ciekawe aranżacje, co chwila zmieniające się przestrzenie nie pozwolą się nudzić 


Gdy już obejrzycie wybrane ekspozycje i wystawy pozostanie Wam tylko wjechać na wieżę widokową.
Po tak wyczerpujących dniach zechcecie zapewne odpocząć, a jak wiadomo najlepiej odpoczywa się na łonie natury. Dlatego polecam:

3. Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie
Można tam poprzechadzać się alejkami, rozkoszując się ciszą i spokojem. Popatrzeć na piękne zdjęcia ptaków, podziwiać naturę, cieszyć się błogością... 

Gdy dzieciom znudzi się upajanie, (a nudzi się im niestety szybko), można pozwolić spalić im nadmiar energii na znajdującym się na terenie Ogrodu placu zabaw.  

13 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Było ciekawie; zapewniam, że dorośli też się świetnie bawili:D

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że post stanie się dla kogoś przydatny :)

   Usuń
 3. w tym roku już niestety nie, ale można już zacząć robić plany na przyszłe wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My polecamy, fajne miejsca na spędzenie ciekawego i przyjemnego dnia i to bez zbędnych kosztów;)

   Usuń
 4. Wow, świetny post! Takie rzeczy niełatwo wbrew pozorom znaleźć, nie mam dzieci, ale nawet dla mnie brzmi to kusząco! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:*
   Zapewniam, że dorośli też się świetnie bawią w tych miejscach;)

   Usuń
 5. Mi się zebrało na podróżowanie w końcówce wakacji...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Jak masz możliwość to zwiedzaj ile się da:)

   Usuń
 6. Fajne miejsca, nie mieliśmy jeszcze okazji tam być :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam:) Śląsk przy bliższym poznaniu okazuje się ciekawy i piękny;)

   Usuń
 7. Śląsk jest przepiękny <3 Kochamy ogrody, a te przy pałacach na Śląsku są przepiękne :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu. Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza i dodasz go do obserwowanych. Zostaw również adres swojego miejsca, z przyjemnością Cię odwiedzę.

Copyright © Feminadomi.pl , Blogger